Henk Heithuis (pisipildil) otsustas nii enda kui ka teiste ohvrite hüvanguks julgelt esile astuda. Kahjuks polnud aeg sellisteks süüdistusteks veel küps.

Foto: Kollaaž (Alamy / Vida Press, Twitter.com/MrThkhmz)
Maailm
21. august 2023 19:45

„Nad võivad mind tappa!“ Hollandi noormehe võitlus pedopreestritega lõppes kastreerimise ja kahtlase surmaga

Möödunud sajandi keskpaigas alustas Hollandi noormees Henk Heithuis pealtnäha võimatut võitlust katoliku kiriku vastu. 1950. aastatel oli see aga ennekuulmatu. Pühamehi seksuaalses väärkohtlemises süüdistanud Heithuisi tabasidki korduvad tagasilöögid, mis viisid lõpuks tema surmani.

Seksuaalsest väärkohtlemisest katoliku kirikus on räägitud aktiivselt juba aastakümneid, ent teema on olnud õhus juba kauemgi. Näiteks rääkis juba Martin Luther pea 500 aasta eest, kuidas Rooma kardinalid peavad „oma lõbuks“ noori poisse. Ent siis ei astunud ohvrid sisuliselt kunagi esile, kuna nende kuritarvitajatel oli toonases maailmas ääretult suur mõjuvõim. Üheks esimeseks noormeheks, kes julges katoliku kiriku pühameeste pedofiilsete kalduvuste kohta avalikult sõna võtta ja asja kohtussegi anda oli hollandlane Henk Heithuis. Kahjuks olid tema julgusel karmid tagajärjed.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99