KOHUTAV KOLETIS: julma Amon Göthi (paremal) kehastas 1993. aasta filmis „Schindleri nimekiri“ Briti näitleja Ralph Fiennes (all vasakul).

Foto: Kollaaž (2 x Wikimedia Commons, Alamy / Vida Press)
Maailm
19. august 2023 16:35

PLASZOWI LIHUNIK: Schindleri vihavaenlase Amon Göthi jaoks oli vangide tapmine igapäevaseks hobiks

„Kui me teda silmapiiril nägime, pugesid kõik peitu – käimlatesse ja igale poole mujale, kuhu võimalik.“ Nii kirjeldas Plaszowi koonduslaagri kardetuimat meest Amon Göthi tema juuditarist teenija. Mitmed toonased kinnipeetavad on meenutanud, et kui kusagil Göthi silmati, hakkasid vangid tihti omakeskis sosistama: „Siit tuleb surm.“ Seda seetõttu, et laagriülem võis vange täiesti suvalisel hetkel hukata ning neid väiklaselt piinata – sageli kasutas ta selleks ka koeri. Just Göth oli see nats, kelle küüsist päästis kuulus Oskar Schindler üle tuhande juudist kinnipeetava.

1908. aasta jõulukuul jõukas ja katoliiklikus Austria perekonnas sündinud Amon Göth liitus kohaliku natsipartei noorteliikumisega juba teismelisena. 1930. aastate alguses sai temast nii Natsionaalsotsialistliku Saksa Töölispartei kui ka Schutzstaffeli (SS) liige. Kuna ta liitus natsidega enne Hitleri võimuletulekut, teenis Göth natside seas „vana võitleja“ maine. Kodumaal sattus ta aga pidevate smugeldamiste tõttu ja riigipöördekatses (ning kantsler Engelbert Dollfussi atentaadis osalemises) kahtlustatuna võimude huviorbiidile, mistõttu otsustas mees põgeneda Saksamaale. Austriasse sai ta naasta alles pärast Anšlussi ehk siis, kui Hitler liitis Austria Saksamaaga.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99