Tuumaspioonid Ethel ja Julius Rosenberg (vasakul ja paremal ülal) eitasid nende pihta esitatud süüdistusi. Otsustavaks said aga Etheli venna Davidi ja tolle abikaasa Ruthi (mõlemad paremal all) tunnistused.

Foto: Kollaaž (Rex Features / Alamy / Vida Press, Wikimedia Commons)
Maailm
16. august 2023 19:12

TUUMASPIOONID: kommunistidele Manhattani projekti saladusi edastanud abielupaari tabas julm ja ilmselt ka ebaõiglane saatus (2)

Temake oli Ethel. Tema oli Julius. Täpsemalt oli tegemist abielupaar Rosenbergiga, kes edastasid II maailmasõja lõpus ja külma sõja alguses Nõukogude Liidule USA tuumaprogrammi kohta salajasi luureandmeid. Rosenbergide kohtuprotsess kujunes oma aja üheks sensatsioonilisemaks sündmuseks – eriti selle vastuoluline lõppvaatus. Ent kas spioonideks nimetatud ameeriklased olid üldse karistust väärt?

Nii Ethel kui ka Julius olid juudi juurtega ameeriklased, kes sündisid New Yorgis. USA idaranniku suurlinnas 1936. aastal esmakordselt ka kohtuti. Nimelt saadi teineteisega tuttavaks kohaliku kommunistliku noorsooühingu (komsomoli) koosviibimisel. Armulugu arenes kiirelt ning juba 1939. aastal kõlasid pulmakellad. Samal aastal puhkes ka II maailmasõda. Sel perioodil töötas Julius Rosenberg USA armee signaalkorpuses insenerina. Tema abikaasa Ethel tegutses samal ajal sekretärina.

Edasi lugemiseks:

Telli Õhtuleht Kirjastuse digipakett ja saad

Vaata võimalusi
  • ligipääsu kogu Õhtulehe tasulisele sisule
  • vähem reklaami
  • jagada lugemisõigust nelja sõbraga
Näita vähem
1 € / kuu9.99 € / kuu
-90%
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
3.99