EEDUKAS TANDEM: Kanadalased Frederick Banting (1891–1941, paremal) ja meditsiinitudeng Charles Best (1899–1978) koos Marjorie'ga – esimese suhkruhaige koeraga, kes neil õnnestus insuliinisüstidega koomast välja tuua ja tervisele turgutada. Nobeli komitee tunnistas 1973. aastal ametlikult, et Besti auhinnast ilma jätmine oli viga.

Foto: Vida Press
Maailm
30. juuli 2021 19:55

Sel nädalal täitub 100 aastat esimese tõhusa diabeediravimi edukast katsetamisest

Koera kõhunäärmest pärit insuliin kinkis suhkruhaigetele elu (1)

Linnutiigist pärit vesi, leedrimarjad, värske piim, törts õlut, kurgiõis – muistse Egiptuse meditsiinieksperdid soovitasid organismi närvutava liigse urineerimise ehk meie mõistes suhkruhaiguse vastu muuhulgas selliseid komponente sisaldavat rüübet. Kuid esmakordselt juba 3500 aastat tagasi kirjeldatud tõve ravis toimus läbimurre alles aastal 1921, mil 29aastane kanadalane Frederick Banting leidis mooduse, kuidas koera kõhunäärmest insuliini ammutada.

Esmakordselt juba umbes 1500 aastat enne Kristust Egiptuse papüürusrullil kirjeldatud haigust tunti ka Indias. Sealsed tohtrid nimetasid seda mesiuriiniks – märgati, et tõbise väljaheide tõmbas sipelgaid ligi. Aastal 230 eKr kasutas kreeklane Memphise Apollonius ülemäära sagedase urineerimise kohta sõna diabetes, mis tuli verbist diabaínō – läbi kulgema. Aastasadu kahtlustasid arstid, et see haigus on seotud neerudega, kuid ravida diabeeti ei osatud. See diagnoos tähendas tavaliselt surmaotsust.

Edasi lugemiseks:

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
3.99