Minister Raivo AegFoto: Stanislav Moškov
Johanna-Kadri Kuusk 28. aprill 2020 13:09
Igapäevasel asutusteülesel pressikonverentsil olid teisipäeval kohal terviseameti kriisistaabi hädaolukorra meditsiinijuht ja PERHi erakorralise meditsiini ülemarst-keskuse juhataja dr Arkadi Popov, haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning justiitsminister Raivo Aeg. Minister Aeg teatas muu hulgas, et valitsus soovib 18. maiks jõuda sinna, et tühistada kõik liikumispiirangud saarte ja mandri vahel.

 

Terviseamet: on fakt, et nakatumiste hulk on stabiliseerunud

Popov kinnitas, et 30. aprillist on võimalik sulgeda kaitseväe välihaigla. Samal päeval taastub Kuressaare haigla töö sammukese võrra tavapärase poole. „See on igatahes hea uudis. Peame aru, millised teenused esimeste seas taastada. Soovin siin veel kord tänada meie kaitseväe kolleege, kes tulid appi oma kolleegidele Kuressaare haiglas ja ka päästeametis. Meil õnnestus palju ära teha ja me näeme, et Kuressaare haigla taastub,“ sõnas ta. 

Popovi sõnul on praegu kindel fakt, et koroonaviirusega nakatumiste hulk stabiliseerub. Viimase ööpäeva jooksul ei surnud ühtegi nakatunut ja haiglaravil on neid aina vähem. „Samas soovin rõhutada, et meil ei ole nii hästi, kui me sooviksime. Meil on ikka veel nakatumisi,“ sõnas ta ja lisas, et murelikuks teeb see, kuidas osad nakatunud ei teadnud päris täpselt, kust nad viiruse külge said.

Mailis Reps: toetame huviharidust 15 miljoniga

Haridusminister Reps jagas, et valitsus arutas esmaspäeval paljude kriisimeetmete leevendamist. „Erahuviharidus on märtsi keskelt siiski suletud. Eile otsustasime, et jagame 15 miljonit eurot huvihariduse toetamiseks. Seal on ligi 500 asutust, vaatame, kui paljud meile taotlusi esitavad. Kogume neid 15. maini ja anname oma parima, et kõik saaksid oma toetuse võimalikult kiiresti kätte,“ sõnas ta.

„Kõiki haridust ja noorte valdkonda puudutavaid leevendusi teeme tingimusel, et oleks võimalikult vähe kontakti. Me mõistame, et ka täiskasvanute koolitustes ja kutsehariduse õppes on tarvis praktikat. Sinna me 15. maist liigume,“ lisas Reps.

Haridusminister kommenteeris ka maaeluministri pakkumist panna kooliõpilased põldudele tööd tegema, et aidata põllumehi puudujäävate töökäte mures. Repsi sõnul on see mõeldav, kui see õppimist ei sega, samas ei ole võimalik õpilastega täielikult lahendada võõrtööjõu puudumise probleemi.

Raivo Aeg: soovime mai jooksul saarte liikumispiirangud tühistada

Justiitsminister Aeg soovis esimese asjana tänada kõiki eestlasi ja eriti saarlasi. „Oleme kõige raskemast punktis üle saamas ja sellepärast on valitsus otsustanud leevendada Saaremaa ja Muhumaa piiranguid. Samuti oleme leevendanud nõudeid erinevatele teenusepakkujatele, kes saavad oma asutused taas avada. See ei käi kaubanduskeskuste kohta. Samamoodi otsustati, et saarte elanikele antakse võimalus käia mandril,“ sõnas ta. Minister lisas, et praegu välja kirjutatavad load on ühepäevased ja seda, kellele need määratakse, otsustavad kohalikud omavalitsused. Ühe avaldusega antakse liikumise võimalus ühele inimesele korraga.

Aeg lisas, et 4. maist on rahvastikuregistri järgi võimalik hakata saarte vahel liikuma nendel, kellel on seal elukoht. Alates 18. maist soovitakse saarte osas piirangurežiim täielikult kaotada. „Need jõustuvad ainult sellisel juhul, kui viirus jätkuvalt leeveneb. Kui toimub mingi aktiveerumine, siis peame need otsused ümber vaatama,“ sõnas ta.