Juhtkiri

Juhtkiri | Väljumisstrateegia ei saa olla poolsalajane 

ohtuleht.ee, 27. aprill 2020, 21:17
Kuigi kriisi ajal võiks erakondadelt oodata ühist tegutsemist kõigile arusaadava eesmärgi nimel, siis tegelikkuses on asi üksmeelest kaugel, kui poliitjõud ei suuda omavahel kokku leppida selleski, kas, millal ja kuidas korraldada kriisiteemalisi arutelusid riigikogus.

Kui lisaeelarve menetlemise aegu oli lõpuks raske aru saada, kes täpsemalt erakorralise istungi pidamisele vastu punnis, siis kuu aega hiljem tuleb taas küsida, miks ei toimu praegu, parlamendikalendri järgi istungitevabal nädalal valitsuse väljumisstrateegia asjus riigikogu suures saalis avalikku arutelu.

Arutamist vajavat on aga paljugi, kui mitte ainult opositsioonierakonnad, vaid ka avalikkus nõuavad valitsuselt konkreetseid ­– eelistatult kuupäeva täpsusega – sõnumeid, millal saavad teatud ärid oma uksi avada, millal võiks toimuda riigipiiride avanemine ning millele tuginedes (ja jällegi: kui kaua?) jätkatakse erilubade väljastamist saarte ja mandri vahel liikumiseks.

Opositsioon ei hoiata sugugi ilmaasjata, et segased, vastuolulised või piisavalt põhjendamata sõnumid võivad viia ühiskonna avanemiseni omasoodu ja valitsuselt juhiseid ära ootamata. Esimesed märgid on juba kohal – inimesi liigub avalikus ruumis rohkem ja seni suletud ärid otsivad võimalusi avamiseks näiteks lisaväljapääsude tekitamise abil. Seda paistavad kinnitavat ka mobiilsideandmed ja lasteaedade senisest suurem täituvus.

Peaministri ehk eriolukorra juhi valmisolek selgitada väljumisstrateegiat riigikogu vanematekogule või fraktsioonidele eraldi on tervitatav, kuid et me räägime igat Eesti elanikku puudutavatest otsustest, jääb sellest paraku väheks.

Nagu ütleb põhiseaduse assamblee liige Liia Hänni: „Täites oma põhiseaduslikku rolli Eesti rahva esinduskoguna, on riigikogul mitte ainult õigus vaid ka kohustus eriolukorrast väljumise strateegia kujundamisel kaasa rääkida. Avalik arutelu riigikogu täiskogus on minimaalne samm, mida tuleks astuda.“

Kui valitsuskoalitsioon kardab aga, et opositsioon nopib sellest diskussioonist punktivõidu, siis peitupugemisega antakse neile kindel loobumisvõit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee