Tõnis LukasFoto: Robin Roots
Johanna-Kadri Kuusk 27. aprill 2020 11:55
Igapäevasel asutusteülesel pressikonverentsil on esmaspäeval kohal terviseameti Põhja regionaalosakonna juht Ester Öpik, majandus- ja taristuminister Taavi Aas ning kultuuriminister Tõnis Lukas. Teemad on hetkeolukord ja testimine, riigi abi ettevõtetele ning kultuuri- ja spordivaldkonna abipakett.

 

Terviseamet: trepikojad on üks viiruse levimiskoht

Öpik teatas, et kõikidest tehtud testidest on positiivseks osutunud 3,4 protsenti. Kokku on Eestis koroonaviiruse tõttu surnud 50 inimest. 

„Mõistame kevadist hoogu ja aina suuremat soovi sõpradega suhelda. Palume siiski hoida distantsi,“ sõnas Öpik. Tallinna puhul hoiab terviseamet silma peal 309 inimesel. „Kui me koos pingutades suudame selle viiruse seljatada, siis on meil siit palju kaasa võtta. Üks on see, et nakatunud ja haige inimene püsib kodus. Kindlasti on kätehügieeni teadmised suuremad. Kindlasti ka see, et pindade koristus ja ruumide puhtus, millele tähelepanu pöörata täna ja mida ei tohiks unustada ka tulevikus,“ sõnas ta.

Öpiku sõnul on trepikojad kohad, mis mängivad suurt rolli viiruse tõkestamisel. „Trepikoda on samuti avalik ruum. Seal käib päeva jooksul palju inimesi. Meie naabrid käivad ka seal. Koju jõudes peaks esimese asjana pesema käed,“ rääkis Öpik, kelle sõnul terviseametil on tihe koostöö kohalike omavalitsuste ja korteriühistutega.

„Meile tekitavad muret need juhtumid, kus me ei tea, kust inimene on viiruse saanud. See viirus on salakaval ja palun kõigil olla ettevaatlik,“ sõnas ta.

Majandusminister: me pole Saaremaad unustanud

Taavi Aas teatas, et sellel aastal on riigil 20 miljonit eurot kruusateede korrastamiseks.

Aas seletas, et väikeettevõtluse toetuseks eraldab riik 10 miljonit ja turismiettevõtete kahjude korvamiseks 25 miljonit eurot. Saaremaa ja Muhumaa on Aasa sõnul eraldi, minister kinnitas, et neid ei ole ära unustatud. „Ma arvan, et siit tuleb küsimusi Saaremaa meetmete kohta. Nii palju ütlen selle aktsiooni kohta, et selle korraldaja on varemgi olnud aktiivne meeleavalduste korraldaja. See inimene on seotud ka Thule keskusega, millega olid seotud ka Saaremaal toimunud võrkpallimäng ja Mullifestival. Seega aktiivne inimene mitmes mõttes,“ sõnas Aas.

Minister lisas hiljem, et Saaremaa puhul saab esimeste sammudena rääkida kontrollitult liikumise lubamisest töö ja perekonna tõttu. „Inimeste soov saada liikuma on igati arusaadav. Samas ei saa me unustada seda, et seal on väga palju pingutatud selleks, et see viirus kontrolli alla saada. Kui me piiranguid leevendame, siis peame tegema seda väga ettevaatlikult,“ ütles ta.

Kultuuriminister: riik toetab kultuurisektorit 25 miljoni euroga

Lukas rääkis, et riik toetab 25 miljoni euroga kultuurisektorit. Sellest 5,2 miljonit eurot läheb isikutoetusteks ehk sellega hakatakse aitama vabakutselisi, treenereid jne. „Toetame väärtusahelas ka tugistruktuure. Näiteks neid ettevõtteid, kes võimaldavad igasuguste kontsertide korraldamist. Muuseumid saavad 6 miljonit eurot. Teatrid saavad praegu tuge taotleda. Neli miljonit läheb muusikavaldkonnale. Kujutava kunsti ja filmitootmise, kirjanduse ja kirjutamise toetamine, ERRi tugi nende kultuuriprogrammi tugevdamiseks. Spordis toetame neid, kelle liigad on ära jäänud, aga ka teisi ehk toetame ka neid, kes ei võistle,“ loetles minister ja lisas, et valitsus otsustas reedel, et toetust saavad ka spordiklubid.

„Katsume tegeleda kõikide taotlustega võimalikult kiiresti. Teeme võimalikult vähe bürokraatiat ja loodetavasti saame mais hakata juba toetusi välja maksma,“ sõnas ta.