Juhtkiri

Juhtkiri | Väljumiskava vajab kindlaid tähtaegu 

Ohtuleht.ee, 26. aprill 2020, 19:52
On hea, et meil on olemas kriisist väljumise kava, kuid üleüldist nurinat on põhjustanud asjaolu, et selles dokumendis pole kindlaid tähtaegu. 28 etapiks jagunevas plaanis on küll kirjas iga astutava sammu ohtlikkus nakkuse leviku seisukohalt ning sellega kaasnevad eritingimusedki, kui täpsemad tähtajad selguvad asjaolusid kaaludes.

Selline ebamäärasus ei rahuldada eriti ettevõtjaid. Sest otsustajad näevad osade piirangute puhul leevendamist alles sügisel – kui aga augustis jõuab järjekord lõpuks ujulate ja spaade avamiseni, kerkib õigustatud küsimus, kas pooleaastase sundkinnioleku järel on enam üleüldse, mida lahti teha.

Eestis on viiruse kontrolli all hoidmisega seni üsna hästi hakkama saadud. Suurem plahvatus on ära hoitud, kui mitte arvestada Saaremaad. Samas on ühiste jõupingutustega päästetud saar kohaks, kus rahvas tuli kehtestatud piirangute vastu tänavatele istudes meelt avaldama. Saarlaste soov äri teha, lahus olema sunnitud pereliikmetega kohtuda või mandrile tööle pääseda on ju inimlikult mõistetav, kui nad ei tea endiselt, millal nad seda teha saavad.

Lähikontaktsete teenindusasutuste lahtitegemine Saaremaal ja Muhus on kavas alles 15. kohal, kahele saarele sisenemise ja väljumise avamine aga 22. kohal, kohe pärast ujulate ja spaade eeldatavat lahtitegemist augustis. Väljavaade olla veel kolm kuud saartele lukustatud ei tee kedagi rõõmsaks, kuid sel juhul tuleks eriolukorra juhtidel oma seisukohti ka selgitada.

Muudes riikides on suurte ürituste ärajätmise otsused selgelt välja öeldud – alates olümpiamängude nihutamisest aasta võrra kuni Saksamaal maailma suurima õllefestivali ärajätmiseni sel sügisel. Eestis on aga teatatud vaid, et suuri jaanipidusid ei maksa sel aastal plaanida, juuli ja augusti kohta lubas sotsiaalminister, et otsused langetatakse mai lõpul-juuni alguses. 

Esialgne lubadus avada kaubanduskeskused mai esimeses pooles rõõmustab küll kaupmehi, kuid ka ülejäänud ühiskonnagrupid vajavad senisest rohkem konkreetsust. Olukorras, kus ilmad on järjest ilusamad, suvi läheneb ja rahvas tulvab juba praegu tänavatele, olgu kriisist väljumise kaval kasvõi orienteeruvad kuupäevad juures. Vajadusel saavad eriolukorra juhid neid nihutada, kui oskavad selle vajaduse usutavalt ära põhjendada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee