Maailm

Uudis, mis alistas kroonviiruse: kus on Kim Jong-un? (2)

Tõnis Erilaid, 26. aprill 2020 18:02
Foto: Reuters/Scanpix
Ajalehti sirvides tundus juba pikka aega, et maailmas ei olegi muud huvitavat kui Covid-19. Nüüd ilmus eikusagilt kuulujutt, mis kroonviiruse tagaplaanile tõukas: mis juhtus Põhja-Korea diktaatori Kim Jong-uniga? Miks teda näha ei ole? Kas tõesti ei suutnud kirurg südamelõikusega värisevi käsi toime tulla ning siis kutsuti abi Hiinast? Või murrab teda viirus? Kes on tema järeltulija?

Need ja teisedki küsimused täidavad nüüd ajalehtede veerge ja mõneti üllatavalt on vaene ja isolatsioonis olev Põhja-Korea saanud rahva tähelepanu keskpunktiks. Erilist huvi pakub Jaapani ajakirjandusväljaande Shukan Gendai teade, et Kim Jong-uni tervis läks käest riigis tehtud ringsõidul. Ta viidi kiiruga lähimasse haiglasse lõikusele. Hirmunud kirurg läks nii endast välja, et ei suutnud värisevi käsi veresoonte laiendamise operatsiooni lõpule viia. Ja nii olevatki tulnudki lõpp.

Samal teemal

Pühapäeval väideti, et tehiskaaslastelt tehtud fotod näitavad, et Kim Jong-uni erirong seisab Wonsani kuurortlinnas. Või vähemalt oli 21. ja 23. aprillil jaamas, mis on reserveeritud diktaatorile ja tema perele, kirjutab Guardian. Samas polevat Reuters suutnud leida tõendeid, et rongiga sõitis just Põhja-Korea liider. Veel vähem kõneleb see foto Kim Jong-uni tervise seisundist. See võib tõepoolest käest ära olla, sest ta on silmanähtavalt ülekaaluline ja pealekauba ahelsuitsetaja.

Newsweek tsiteerib nime nimetamata Pentagoni juhtivtöötajat, kes arvab, et nagu diktatuuririikides tavaks, lükatakse ka teade Kim Jong-uni surmast lähemasse või kaugemasse tulevikku, et saada valmis kõigi julgeolekumeetmetega, mis on mõeldud võimalike rahvarahutuste või lihtlabase võimuvõitluse mahasurumiseks.

Viimati nähti diktaatorit 11. aprillil ja pärast seda pole ta osalenud kahel tähtsal sündmusel: Põhja-Korea looja, vanaisa Kim Il-sungi sünniaastapäeva tähistamisel 15. aprillil ja sel laupäeval ka armeega seotud olulisel tähtpäeval. Läänes oletatakse, et tema surma korral võib liidriks tõusta praegune peaminister Kim Jae-ryong või – see küll oleks Põhja-Korea jaoks tavatu –, diktaatori õde Kim Yo-jong, kellele on antud viimasel ajal tähelepanuväärivaid volitusi.

USA president Donald Trump on lükanud ümber kuuldusi Kim Jong-uni kehvast tervisest  ja pühapäeval teatati ka, et Põhja-Korea ajakirjandus alustas temaga seotud uudistega. Nimelt olevat liider saatnud läkituse eesrindlikele ehitajatele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee