Eesti uudised

Murelikud väikeettevõtjad: kriisiabipakettide väljatöötamise peale kulub Eestis põhjendamatult palju aega 

Toimetas Eigo Kaljurand, 25. aprill 2020 17:54
Jüri Ratas.Foto: Robin Roots
Eesti Väike- Ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) tõdeb, et kriisiabipakettide väljatöötamine võtab põhjendamatult kaua aega ja paljud väikefirmad ei pruugi jõuda seda ära oodata.

EVEA esitas peaministrile omapoolsed kommentaarid ja ettepanekud koroonakriisist väljumisstrateegia kohta, keskendudes eelkõige praktilistele sammudele, mis aitavad ettevõtjatel kriisi seljatada.

22. aprillil kiitis koroonaviiruse levikuga seotud sündmuste ning rahvatervise ja majanduse probleemide lahendamisega tegelev valitsuskomisjon heaks kriisist väljumise strateegia kava, mis esitati nii Riigikogule kui huvigruppidele ettepanekute tegemiseks. Valitsus kinnitab strateegia pärast arutelusid järgmisel nädalal.

EVEA leiab, et strateegia on praegusel kujul liiga üldsõnaline ja loodab, et selle põhjal on juba valmimas tegevuskava, milles saavad kajastatud konkreetsed tegevused iga operatsiooniliini valdkonnas. EVEA ettepanekud panustavad eelkõige sellise tegevuskava majanduse- ja ettevõtluseteemaliste operatsiooniliinide (OpL) konkretiseerimisse.

„Kriisiabipakettide väljatöötamise peale kulub Eestis võrreldes teiste riikidega põhjendamatult palju aega. Ettevõtjad, eriti väikeettevõtjad vajavad tuge juba nüüd, ja paljud neist ei pruugi jõuda seda ära oodata. Kui me hetkel tõesti ei oska eriolukorra lõppu prognoosida, siis toetusmeetmete osas peaks küll väga selge ja kuupäevadega seotud plaan juba olemas olema,“ kommenteeris EVEA president Heiki Rits.

Samuti peaks olema ammu enne tänast päeva, mis on poolteist kuud peale eriolukorra väljakuulutamist, tehtud enamus samme kriisist väljumist toetava ettevõtluskeskkonna kujundamiseks, sh. maksusoodustused ja õigusaktide muudatused.

Püüdes hoogustada kriisi leevendavate meetmete elluviimist, teeb EVEA allpool väga konkreetsed ettepanekud, mis on kogutud organisatsiooni liikmete käest. Täpsemalt saab ettepanekutega tutuvuda siin.