Toimetas Helen Mihelson 24. aprill 2020 11:37
Politsei avastas drooniga lõunapiiri seirates seltskonna, kes ületas rolleritega ebaseaduslikult piiri Eestist Lätti ja tagasi. Patrull pidas noored kinni, võttis rollerid hoiule ning alustas piiririkkumise tõttu kriminaalmenetlust.

Teisipäeva, 21. aprilli õhtul tuvastas politsei droonilennul lõunapiiri seirates seltskonna, kes ületas ebaseaduslikult piiri. Drooniga jälgiti nende liikumisteekonda tagasi Eestisse ning saadeti vastu patrull, kes pidas kolmese seltskonna kinni ja viis asjaolude selgitamiseks jaoskonda, teatas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Juhtunu üksikasjade uurimiseks alustati kriminaalmenetlust karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb Eesti riigipiiri ebaseaduslikku ületamist grupi poolt ja sõidukitega.

„Noored olid plaaninud ilusa ilmaga rolleritega sõitma minna ning valinud teadlikult sihtpunktiks piiritaguse koha Lätis, olgugi et lõunapiir oli suletud ning samas olid ka hoiatavad infotahvlid,“ kirjeldas piirivalvebüroo juht Meelis Saarepuu.

„Oleme püüdnud mitmetel juhtudel piirduda selgitustöö ja hoiatusega, kui ebaseaduslik piiriületus on tingitud näiteks eksitusest. Teadlik reeglite eiramine seda aga ei ole, mistõttu uurib politsei selle piiriületuse tagamaid edasises menetluses,“ lisas ta.

Saarepuu selgitas, et eriolukorra kehtestamise järel on PPA siht lõunapiiril Eesti ja Läti vahel olnud tagada, et piiriületused oleksid maksimaalselt kontrollitud ja üle piiri laieneda võiv viirusoht minimaalne. Seepärast võib piiri ületadagi üksnes selleks ette nähtud piiripunktide kaudu Valgas, Muratis, Lillis ja Iklas.

Ebaseaduslike piiriületuste avastamiseks hoiavad lõunapiiril silma peal liikuvad maismaapatrullid, samuti teeb seirelende kopter ning kriitilisemaid piirkondi jälgitakse ka droonilennul.

„Üksjagu vihjeid oleme saanud ka abivalmis piiriäärsetelt elanikelt, kes jagavad politseile vihjeid võimalike piiririkkujate kohta. Nende infokildudega käib samuti aktiivne töö ning selgitame täiendavaid üksikasju,“ sõnas piirivalvejuht.

Eriolukorra kehtestamise järel on Eesti-Läti maismaapiiri ebaseaduslike piiriületuste uurimiseks kokku alustatud 11 väärteomenetlust 14 piiririkkuja suhtes ning kaks kriminaalmenetlust nelja piiri rikkunud inimese suhtes.

Lisaks on politseile laekunud mitu infokildu võimalike ebaseaduslike piiriületuste kohta. Nende puhul  asjaolude selgitamine veel käib ja menetluse alustamist pole otsustatud.