Poliitika

Yana Toom Madisonile: hea Jaak, palun rahune maha. Brüsselis pole ühtegi Helmet, kelle silmis end kehtestada (6)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 24. aprill 2020 09:39
Yana ToomFoto: Martin Ahven
Euroopa Parlamendi saadik Jaak Madison andis Õhtulehele intervjuu, milles teatas muuhulgas, et sotsiaalminister Tanel Kiik on valitsuses hulgaliselt probleeme tekitanud ja tuleks oma kohalt eemaldada. Kiige erakonnakaaslane ja europarlamendi saadik Yana Toom toob välja, et Madison ei saa Kiigele tegelikult midagi kindlat ette heita.

Õhtuleht avaldab Yana Toomi vastuse täismahus.

Samal teemal

„Oleme juba teist kuud koroonauudiste lainel. Ja vaatamata sellele, et pandeemia on endiselt täies hoos, on Eesti elanikel põhjust olla rahul. Võrreldes paljude teiste riikidega oleme muljetavaldava efektiivsusega viirusele vastu seisnud. Testide arvu poolest oleme eesrindlikud, haiglad töötavad nagu kellavärk, probleemide lahendamisesse on kaasatud parimad spetsialistid ja inimeste informeerimine on kõrgel tasemel. Kui vaadata valitsusliikmete tööjaotust, on selge, et kõik nimetatud tegevused on sotsiaalminister Tanel Kiige vastutusvaldkonnas. Ja ma ei tea inimest, kes julgeks väita, et Tanel ei saa oma tööga hakkama.

Välja arvatud kolleeg Jaak Madison. Kellel, tõsi küll, pole Tanelile midagi konkreetset ette heita peale selle, et Jaak ise valitsusliige ei ole. On avalik saladus, et perekond Helme plaan oli ambitsioonikast Jaagust lahti saada, ja Brüsselisse lähetamine teenib just seda eesmärki. Sellest, et Jaagu ja perekonna suhted ei ole kõige paremad, annab märku ka noorpoliitiku julgus kritiseerida Mart Helmet, kui too hiljuti politseijuhile Elmar Vaherile kriisi ajal preemiat maksis. Kujutan ette, kuidas siseministri vererõhk tõusis. Rindele tormas proua Helme, kes uljast parteikaaslast korrale kutsus.

Nüüd tuli Jaak välja järgmise "sõnumiga". Tahaks nii väga pildil püsida...

Aga selleks, kulla Jaak, on ka väärikamaid võimalusi. Saab näiteks minna vabatahtlikuna tööle kriisitelefoniliinile nagu Marina Kaljurand. Või avada Eestis oma büroo ja aidata inimesi, nagu mina seda teen. Või teha nagu Andrus Ansip, kes lööb kaasa viirusevastase rakenduse väljatöötamisel. Kriisi ajal arvete klaarimine võtmeministriga toob küll tähelepanu, kuid on lühinägelik ja vastutustundetu. Eriti veel siis, kui minister saab oma tööga suurepäraselt hakkama. Ja Tanel saab!

Valitsuse tegevusega koroonakriisi lahendamisel on rahul suur enamus kõikide parlamendierakondade valijatest, näitab aprilli teise nädala lõpus Norstati poolt läbi viidud uuring. EKRE valijate toetus oli lausa 86 protsenti. Selleks aga, et oleks 100 protsenti, on teil valitsuses viis ministrit – ehk hoopis nemad vajavad Euroopa kogemusega poliitiku nõu?

Aga mis puudutab etteheiteid selles osas, et Tanel on Jüri sõber ja seetõttu kuidagi saab kannatada valitsuse töö, siis ühe pereerakonna liikme suust on seda kuulda pisut naljakas. Ausalt.

Seega, hea Jaak, rahune maha. Ja võta teadmiseks – lennukid juba lendavad ning pilet pole üldse kallis. Brüsselis on kevad täies hoos ja pole ühtegi Helmet, kelle silmis oleks vaja end kehtestada. Enamgi veel – tööd on seal tavalisest rohkem, sest nii mõnigi noor parlamentäär arvab, et karantiini ajal parlament puhkab. Helista, ma näitan sulle, kust tööd juurde saab.“

Samal teemal

24.03.2020
Jaak Madison: „Ma loodan, et minister Tanel Kiik võetakse maha niikuinii.“
17.03.2020
Euroopa Komisjoni president palus Itaalialt vabandust. Kaljurand: vabandust väärivad kõik, kes kannatasid
16.03.2020
Jaak Madison | Globaliseerumisele taas uus kabelimats
08.02.2020
LOE REPORTAAŽI: Jaak Madison käis kuulamas Trumpi, samal konverentsil osalejalt leiti koroonaviirus