Sisuturundus

TEEME PUUST JA PUNASEKS: kas iga antiseptikum ja desovahend toimib ikka nagu peaks? 

Goodpoint Chemicals OÜ, 23. aprill 2020 16:11
Covid-19 viirus tuli ja lõi meie tavapärase elu pea peale. Järsku tekkis antiseptikumide ja desinfektsioonivahendite vastu huvi enamikel Eesti ettevõtetel ning ka eraisikutel. Turule lisandus muudkui uusi ja uhkeid antiseptikume-desovahendeid, üks lubamas rohkem kui eelmine. Kuid kas neid saab ka usaldada?

Kuidas saab väita, et käte antiseptikumil on kaheksatunnine toime, kui EN 12791 (kirurgilise kätehõõrde standard) näeb maksimaalseks ajaks ette kolme tundi ning seda steriilseid kindaid kandes? Probiootilise toimega antiseptikum kätele? Neid uusi tooteid tuli nagu seeni pärast vihma, osadel ka Terviseameti biotsiidi registreeringu number, teistel mitte.

Eesti tootja Goodpoint Chemicals OÜ on olnud turul aastast 2009. Oleme tootnud antiseptikume, desinfektsiooni- ja puhastusvahendeid juba pikalt. Oma tooteid oleme testinud ainult antud valdkonna akrediteeritud laborites, et olla kindel nende efektiivsuses. Rahvatervis on oluline ning seda tuleb kaitsta. Kuid iga alkoholi sisaldav toode ei ole automaatselt efektiivne patogeenide suhtes.

Selleks, et saaksid olla kindel, kas käte antiseptikum (just nimelt antiseptikum, sest desinfektsioonivahend on elutult pinnalt haigustekitajate hävitamiseks) või desovahend on efektiivne viiruste (sh koroonaviiruse) vastu, kontrolli toote etiketti või infolehte ning otsi EN 14476 standardi olemasolu. Tegemist on spetsiifilise Euroopa katsemeetodiga, mis viirusaktiivsuse peatamist hindab. Hea toode omab ka teisi standardeid, mis tõestavad efektiivsust muude haigustekitajate suhtes. Lisaks peaks kindlasti olema ära märgitud toimeaeg.

Oluline on teada ka seda, et alkoholi saab väljendada nii mahu- kui kaaluprotsendina. Esimest versiooni (vol/vol või v/v) kasutavad joodava alkoholi tootjad väljendamaks alkoholi mahtu tootes. Antiseptikumide ja desovahendite tootjad aga kasutavad täpsemat alkoholi väljendusviisi – kaaluprotsenti ehk g/g või w/w. See % näitab reaalset alkoholi sisaldust 100 grammi toote kohta. 80% vol/vol etanooli on reaalsuses 73,5 g/g etanooli tootes. Meie pikaajalistele uuringutele ning testidele (Saksamaa ja Tšehhi akrediteeritud laborites) tuginedes saame väita, et 80% (g/g) etanooli sisaldav toode on efektiivne koroonaviiruse suhtes 30 sekundiga. Käte antiseptikume on nii vedelas kui geeljas vormis. Vedelikust geeli tegemine ei ole keeruline, variante on mitmeid. Kuid geeli tegemine nii, et toimeefektiivsus ei langeks – on keerukam ülesanne. Seega kõik geeljad antiseptikumid ei pruugi olla efektiivsed.

Täna on olukord turul nukker. Kui enne pidid kõik tootjad oma toodete efektiivsust tõestama ning need registreerima, siis praegu müüakse antiseptikumi ja desinfektsioonivahendi pähe kõike, mis veidigi alkoholi või muud biotsiidi sisaldab. Paraku ei jõua Terviseamet turul kontrollida kõiki tooteid. Sellepärast on oluline, et ka tarbija oskaks vaadata, mida ta ostab!

Kasuta käte antiseptikaks ainult testitud toodet. Siis võid olla kindel, et su käenahk on ka hooldatud ning tervis kaitstud. Pindade desinfektsiooniks kasuta samuti ainult kontrollitud tooteid. Spreide kasutamisel pritsi vahendit esmalt lapile või paberrätile ning töötle siis alles pinda, et hingaksid vähem kemikaale sisse. See on ka tähtis selleks, et otse pinnale pritsides, võid paisata haigustekitajad hoopis õhku ning mõne aja pärast langevad nad pindadele tagasi.

Ole tark tarbija ning osta tooteid ainult korrektseid teste omavatelt ettevõtetelt!

Juriidilised isikud saavad tellimusi vormistada registreerudes kasutajaks SIIN! Eraisikud saavad tellida SIIN!