Eesti uudised

VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: Jüri Ratase sõnul on piirangute leevendamise eesmärgiks majanduse päästmine (4)

Johanna-Kadri Kuusk, 23. aprill 2020 11:57
Valitsuse pressikonverents 23.04Foto: Robin Roots
Igapäevasel asutuseülesel pressikonverentsil on neljapäeval kohal peaminister Jüri Ratas, siseminister Mart Helme ja kultuuriminister Tõnis Lukas.

Samal teemal

Ratas: peame oma tavaelu viiruselt tagasi võtma

Peaminister teatas, et kõikide piirangute leevendamise eelduseks on ka edaspidi hügieenireeglitest ja liikumispiirangutest kinni pidamine. „Piirangute eemaldamise eesmärk on päästa majandust, kuid seda tuleb teha äärmiselt ettevaatlikult. Kellegi ei ole kindlat teadmist väljumisstrateegia osas. Kus ja mis kuupäeval midagi leevendub,“ seletas ta. Ratase sõnul lepitakse sellel nädalal kokku ka eriolukorra pikendamise osas. „Loomulikult tahame sellest välja tulla. Teiste riikide kogemus näitab, et kiirustamisel on väga kõrge hind. Parem olgu eriolukorda nädal aega liiga kaua kui üks päev liiga vähe,“ sõnas ta.

Ratas tõi välja, et eriolukorra komisjon kinnitas kolmapäeval eriolukorrast väljumise korra. Selle osas oodatakse praegu tagasisidet. „Kõige keerulisem on olukord kõrgesti asustatud piirkondades. Ma kordan, et eriolukord ei ole läbi. Palun pidage piirangutest kinni,“ sõnas ta.

Peaminister tõi välja, et valitsuse suurim huvi on meditsiinisüsteemi hoidmine ja toetamine. Samuti teatas Ratas, et kriisis abiks olnud kaitseväelased on samuti teinud tänuväärt tööd, mille eest tahab valitsus hüvitist maksta.

„Eile oli mul videokõne Läti ja Leedu ametikaaslastega ja me leppisime kokku ühises töögrupis, mida hakkavad juhtima kolme riigi välisministrid. Sinna kuulub ka epidemioloogilise olukorra hindamine ja samuti piiride avamise kaalumine,“ teatas Ratas. 

Helme: ajakirjandus ei ole olnud vastutustundlik

Siseminister sõnas, et valitsus on proovinud välja mõelda võimalikult õiglast ettevõtjate abistamise paketti. „See on väga keeruline,“ sõnas Helme. kes tõi välja vanasõna, et kes ei täna vähese eest, ei täna ka palju eest. Minister toonitas, et tegu on rahvusvahelise kriisiga. „Seda ei ole põhjustanud Jüri Ratase valitsus. Seda ei ole põhjustanud ettevõtjate saamatus. Mulle tundub, et ajakirjandus nõuab, et valitsus maksaks kõik kinni,“ sõnas Helme ja lisas, et ajakirjandus ei ole tema arvates käitunud vastutustundlikult. „Meie ei tea ja teie ei tea ammugi, milline saab olema suvi, milline saab olema sügis, milline saab olema majandus,“ sõnas ta.

Siseminister toonitas, et valitsus astub kõiki samme väga ettevaatlikult. „Kui opositsioon ütleb, et meil ei ole plaani. Meil on kõik detailideni välja töötatud ja see on dokument, mis ei ole muide teieni, kallid ajakirjanikud, jõudnud. Seal on isegi kuupäevad kirjas, aga me ei saa neid avalikustada, sest siis hakatakse näpuga näitama, et kell kukkus. Ma ei ole kunagi ajakirjandusega siidkinnastes läbi käinud ja ei käi ka edaspidi,“ sõnas ta.

Lukas: loodan, et saame varsti päris kultuuri juurde naasta

Kultuuriminister kinnitas oma usku sellesse, et kõik teevad praeguses kriisis oma tööd nii hästi kui suudavad. „Sama on teinud ka kultuuriministeerium,“ sõnas ta.

Lukase sõnul on tema soov, et inimesed selle kriisiolukorraga ära ei harjuks. „Kuigi praegu on väga innovatiivseid lahendusi leitud, siis loodan, et varsti saame naasta õige kultuuri juurde,“ sõnas ta.

„Valitsus peab selles olukorras säilitama rahu. Mul on hea meel, et oleme piirangute leevendamises kokku leppinud niimoodi, et kui epidemioloogiline olukord lubab, siis avatakse esimeste hulgas ka vabas õhus spordiplatsid ja vabaõhumuuseumid,“ sõnas ta. Lukase sõnul on see hea vastukaaluks ajaveetmisele tõenäoliselt varsti avatavates kaubanduskeskustes.

„Meie kultuuriruum on muutunud, inimesed ei kätle enam ega lähe haigena seltskonda. Peame turvafirmadega kokku leppima, kuidas kõiki reegleid ja muutusi arvesse võttes üritusi korraldada,“ sõnas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee