Henn Põlluaas ja Kaja Kallas.Foto: Kollaaž (Martin Ahven, Stanislav Moshkov)
Poliitika
23. aprill 2020 12:40

SÕNASÕDA RIIGIKOGUS! Põlluaas: opositsioon püüab kriisist profiiti lõigata. Kallas: see on järjekordne vale! (9)

„Kui Jüri Ratas pakkus sel esmaspäeval riigikogu vanematekogule, et tuleb [koroonakriisist] väljumisstrateegiat tutvustama, siis ei näidanud opositsiooni esindajad, Kaja Kallas ja Indrek Saar selleks üles vähimatki huvi ega soovi,“ väljendas riigikogu spiiker Henn Põlluaas sotsiaalmeedia vahendusel pahameelt opositsiooni suhtes. Kallase sõnul Põlluaas valetab: „Ta teeb seda kogu aeg!“

Riigikogu esimehe hinnangul püüab opositsioon endale koroonakriisist poliitilist profiiti lõigata. „See on madal. Kriisi puhkemise järgne (kas näiline?) koostöövalmidus on asendunud pea kõiges endise ebakonstruktiivse ja ründava vastuseisu ning koalitsiooni ja valitsuse süüdistamisega,“ kirjeldas Põlluaas sotsiaalmeedias Facebook oma nägemust.

EKRE saadik tõi viimaseks näiteks selle, kuidas opositsiooni esindajad suhtusid kriisist väljumisstrateegia dokumenti. Põlluaasa sõnul pakkus peaminister Jüri Ratas käesoleva nädala esmaspäeval, et ta tuleb dokumenti riigikogu vanemate kogule tutvustama, aga sellest polnud opositsioonijuhid huvitatud.

„Nüüd heidab Kaja Kallas avalikkuses peaministrile ette, et miks ei tule peaminister seda riigikogule tutvustama, ja kritiseerib, et väljumisstrateegia on liialt üldsõnaline ja selles pole konkreetseid kuupäevi ega juhiseid. No tule taevas appi,“ ahastas Põlluaas.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas pole sellise tõlgendusega sugugi rahul ja nimetab seda Põlluaasa järjekordseks valeks. Kallase sõnul kohtus ta esmaspäeval tõepoolest peaministriga ning Ratas rääkis talle ja SDE juhile Indrek Saarele, et tuleb strateegiat fraktsioonidesse tutvustama.

„See, millesse me esmaspäeval irooniliselt suhtusime, oli see, et Ratas hakkas rääkima jälle mingist konsensusest [parlamendi saadikutega]. Ütlesime Indrek Saarega seda, et asjast tuleb rääkida nii, nagu see on. Valitsus on midagi kokku leppinud ja seda tullakse meile tutvustama. Ei ole mingit konsensuse otsimist,“ rääkis Kallas. „Kui juba eelarve- ja kobarseaduste puhul ei arvestatud mitte ühtegi muudatusettepanekut, siis ei ole mõtet hakata rääkima tohutu konsensuse ja koostöö juttu. See on sisutühi.“

Toona ütles Ratas, et dokument saab valmis käesoleval nädalal.

Teisipäeval kontakteerus Kallas aga Põlluaasaga, et arutada ühte teist ideed. Mõte oli teha riigikogu istung, kus arutataks strateegiat riiklikult tähtsa küsimusena. Nii saaksid saadikud küsida ja rahvas jälgida.

Põlluaasale mõte kohe ei meeldinud. „Tema mure oli selles, et kui tuleb riiklikult tähtis küsimus, siis tuleb sinna ka teine esineja, kes ütleb, et kõik on paha,“ ütles Kallas. Et seda hirmu ära võtta, pakkus Kallas, et riigikogus võiks toimuda täiendav istung – järgmisel nädalal riigikogus istungeid ei toimu –, milleks oleks vaja 51 saadiku poolthäält. Istungil teeks peaminister poliitilise avalduse, ja edasine kulgeks vastavalt kokkuleppele peaministri ja riigikogu juhatusega.

Kolmapäeval lubas Põlluaas Kallasele, et räägib Ratasega. Otsides samal päeval uuesti Põlluaasa üles, sai Kallas ettepanekule eitava vastuse. „Ei, koalitsioonipartnerid ja Ratas ei pea seda heaks mõtteks – sellist istungit ei tule,“ meenutas Kallas Põlluaasa sõnu.

Seega jäi lauale peaministri ja fraktsioonide kohtumine. Kallas lisas, et sobiva aja leidmine algas kohe, kui esmaspäevane jutuajamine Ratasega oli peetud.