Jaak Aab.Foto: Martin Ahven
Toimetas Helen Mihelson 23. aprill 2020 09:07
Riigihalduse minister Jaak Aab tegi valitsusele ettepaneku kehtestada eriolukorra lõpuni nõue, et avalikes kinnistes ruumides tuleb kanda näomaski.

Eile õhtupoolikul sai teatavaks, et valitsus hakkab järk-järgult kaaluma muuseumite, kaubanduskeskuste ja teatud osas koolide ning muude asutuste avamist. Seda üksnes 2+2 liikumispiirangut ja teisi nakkuse leviku tõkestamise tingimusi järgides.

„Maski kandmise kohustus on eriti aktuaalne perioodil, kui hakatakse COVID-19 eriolukorra meetmeid leevendama,“ teatas Aab (Keskerakond) pressiteate vahendusel. Ta lisas, et mitmed riigid kohustavad piirangute leevendamisel kandma avalikes ruumides näomaski või –katet. Lubatud on nii kirurgilised maskid, muud näomaskid kui ka isetehtud maskid.

Aabi hinnangul väljendavad selline nõue ja praktika ühiskonna solidaarset pingutust viiruse leviku tõkestamisel. Minister lisas, et eelkõige kaitseb see teisi inimesi, aga päris suurel määral ka maskikandjat ennast.

„Minu hinnangul on maski kandmine igapäevaselt võimalik,“ sõnas Aab. Ta selgitas, et kohalikel omavalitsustel, haiglatel, hoolekande- ja riigiasutustel on tänaseks vähemalt ühe kuu varu isikukaitsevahendeid. Kauplustes ja apteekides on erinevad maskid vabalt kättesaadavad ning kuna pakkumine lähinädalatel kasvab, siis loodetavasti langevad ka maskide hinnad,

Aabi sõnul tuleks eelistada kirurgilist kaitsemaski, kuid on olemas ka teisi variante. „Kui hoitakse piisavalt vahemaad avalikes kohtades, sobivad ka teised näokatted.“

Nüüdseks on Islandi näitel selgunud, et 60 protsenti inimestest põevad koroonaviirust ilma sümptomiteta. „Seepärast võime me kõik olla potentsiaalsed viirusekandjad. Ohtu viirust levitada vähendavad sotsiaalse distantseerumise nõuded, aga ka maskide kandmine,“ ütles Aab.

„Loodan, et ka pärast koroonaviiruse kadumist peame normiks viiruste perioodil kaitsemaskide kandmist.“