Bary ja tema kahe kaaslase vahistamine Almerias.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 22. aprill 2020 12:52
Hispaania valitsus teatas, et kohalikud ametivõimud vahistasid esmaspäeval riigi lõunaosas Almeria linnas Euroopa ühe tagaotsituma ISISe võitleja.

Islamiriigi nimel Lähis-Idas võidelnud egiptlane Abdel-Majed Abdel Bary peitis end koos kahe kaaslasega Almerias asuvas korteris. Politsei usub, et Londonis üles kasvanud 29aastane Bary lootis suunduda Lähis-Idast Suurbritanniasse. Koos kahe tabatud kaaslasega astub Bary kolmapäeval Madridis kohtu ette.

„Kinnipeetud mees veetis mitu aastat Süüria-Iraagi piirkonnas ja tal on omapärased isikuomadused, näiteks äärmiselt vägivaldne kriminaalne profiil. See seadis ta Euroopa politsei ja luureteenistuse huviorbiiti,“ seisis Hispaania siseministeeriumi avalduses. Koroonakarantiini ajal hoidsid Põhja-Aafrika kaudu Hispaaniasse saabunud mehed madalat profiili: väljusid korterist ükshaaval ning kandsid kaitsemaske, vahendab Reuters.

Kättemaks vangistatud isa eest

Algselt kahtlustati, et Bary on kurikuulus terrorist Džihaadi John, kes tappis 2014. ja 2015. aastatel kaamera ees võikalt mitu ohvrit, teiste seas Ameerika ajakirjaniku James Foley. Veidi hiljem selgus, et Johni maski taga peitis end mees nimega Mohammed Enwazi. Sky News kirjutab, et sellele vaatamata oli Bary Euroopa tagaotsitumate terroristide seas, kuna ohtlik mees olevat olnud Islamiriigi hierarhias kõrgel positsioonil ning teda kujutasid mitmed verised propagandafotod.

Eksperdid arvavad, et Islamiriigi võitleja radikaliseerus, kui tema terroristist isa USA-le välja anti.

Londoni terrorismieksperdi Shiraz Maheri sõnul oli noorem Bary üks esimestest välisvõitlejatest, keda Islamiriigi propaganda pimestas. Pikalt pettekujutelmades elanud mees kadus mingil hetkel äkitselt politsei ja tuttavate vaateväljast.

„Ta oli ISISe liige ning võttis osa erinevatest õudustest, millega rühmitus seotud oli. Selle eest väärib ta karistust, ent praegusel hetkel on ta tõenäoliselt lihtsalt keegi, kes üritas end Hispaanias päästa,“ arutles Maher.