Repliik

Andke teada, kelle arvates neid ebaseaduslkult jälgitakse!

Küsimus | Kas politsei positsioneerib koroonahaigete mobiilide abil nende asukohta? 

Arvamustoimetus, 21. aprill 2020, 13:13
Foto: STANISLAV MOSHKOV
Inimeste positsioneerimise suhtes mobiilide abil on rõhutatud, et vastav andmetöötlus on anonüümne, samas kirjeldas viirust põdenud blogija Heidi Hanso, et politsei jälgib konkreetsete inimeste liikumist: „Minu tuttavatele on /politsei/ helistanud ja tõepoolest nad jälgivad koroonapositiivsete liikumist. /…/ Seetõttu, et politsei sulle ei helistaks, jää koju.“ Õiguskantsleri seisukoht mobiilide jälgimise kohta on, et “konkreetset inimest sellisel viisil jälitama hakata ei tohi, see on täiesti keelatud.“

Marie Kukk, siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik: Politsei ei kasuta inimeste kodus olemise kontrollimiseks mobiilide positsioneerimist. Politsei teeb kõnesid kõikidele koduspüsimise kohustusega inimestele, et kontrollida, kas nad viibivad kodus. Kohustus on kodus viibida nendel inimestel, kes on tulnud hiljuti välismaalt või on saanud COVID-19 diagnoosi. Hiljuti välismaalt tulnud inimesed on politseile teada ajutise piirikontrolli kaudu. Piiril annavad inimesed allkirja, et nad on teadlikud oma kohustusest püsida kodus. COVID-19 diagnoosiga inimeste kohta on politseile info antud terviseameti poolt. Terviseameti poolt edastatakse andmed õiguslikel alustel ja nende töötlemiseks on luba olemas.

Janar Filippov, õiguskantsleri kommunikatsioonijuht: Kui politseiametnik viirusediagnoosiga inimesele helistab, ei pruugi tähendada, et inimese liikumist on mobiiltelefoni positsioneerimise vahendusel jälgitud. Nakatunud inimestele helistataksegi selleks, et kontrollida nende liikumisi ilma, et neid positsioneerima peaks. Kõigil, kes on veendunud, et nende liikumist jälgitakse mobiiltelefoni positsioneerimise kaudu, s.o. ebaseaduslikult, palun õiguskantsleri kantseleiga ühendust võtta. Samas palume meiegi, et nakatunud inimesed püsiks kodus.

Vastavalt eriolukorra juhi korraldusele on hädaolukorra lahendamiseks politsei- ja piirivalveametile määratud ülesanne tagada korralduses sätestatud liikumisvabaduse piirangute kohaldamine ja järelevalve. Politsei ja piirivalve seaduse § 746 lõike 1 alusel on Terviseamet võimaldanud politsei- ja piirivalveametile käesoleva ülesande täitmiseks vajalike andmete kättesaadavuse.

Politsei ja piirivalve seadus annab politseile õiguse töödelda isikuandmeid, sh eriliigilisi. Eeltoodust ei tulene automaatselt, et PPA-le edastatakse inimeste terviseandmeid – võimalik, et üksnes infot liikumispiirangu kohta. Ent ka terviseandmete edastamine oleks eelviidatud normide põhjal õiguslikult korrektne.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee