Foto: Erakogu
Robin Roots, Stanislav Moškov 22. aprill 2020 09:37
Õhtulehes alustab uus fotograafiateemaline podcast „Täiskaader“, kus jagavad oma mõtteid need inimesed, kes maailma enamasti läbi kaamerasilma vaatavad. Esimeses osas on fookuses pressifotograafide (töö)elu koroonakriisist tingitud eriolukorra ajal.

Kui ülejäänud ajalehetoimetus saab enamiku töödest ära teha kodukontorist telefoni ja arvuti abil, siis fotograafi jaoks on see peaaegu võimatu. Monteerimis- ja töötlemisbaasiks on turvaline kodukontor hea, kuid pildi- ja videomaterjali sündmuskohal käimata ei saa. 

„Täiskaadri“ esimeses osas räägivad kogenud Õhtulehe fotograafid Robin Roots ja Stanislav Moškov, kuidas on eriolukord nende tööd muutnud ja piiranud ning millised lahendused on nad inimeste pildistamiseks praeguses sotsiaalset distantseerumist praktiseerivas Eestis välja mõelnud.

Fookusesse võetakse ka välismaa meediaväljaannete fotograafide töö koroonakriisi ajal, mis Eesti omast vägagi erineb, sest meedikute tööd lubatakse mitmetes teistes riikides dokumenteerima ausalt ja otse. „Need pildid peegeldavad reaalset olukorda, seda karmi olukorda, mis praegu on. See on sõnum tervele maailmale ja neile inimestele, kes ei võta seda haigust tõsiselt! Neil piltidel peegeldub tõde! Nii peaks me lähenema asjadele ka siin Eestis. See on ajalooline sündmus kogu maailmas. Meie töö on seda dokumenteerida ja arhiveerida järgmiste põlvkondade jaoks kuid meid ei lasta ligi,“ diskuteerivad Robin ja Stanislav.

Jutuks tuleb ka see, kuidas tavapäraste massiürituste ärajäämine on rütmist välja löönud fotograafide ja ajakirjanike töörutiini – ei mingeid iga-aastaseid auhinnajagamisi, festivale, kontserte ega spordivõistluseid.

Järgmine osa on eetris 13. mail!