Seisukoht

Seisukoht | Räpakollide Eesti 

Laur Uudam, arvamustoimetaja, 20. aprill 2020, 17:48
õppe-arestiruumi tualett, wc Tags: SisekaitseakadeemiaFoto: Tiina Kõrtsini
Vanarahva tarkus küll ütleb, et solgisurma pole veel keegi surnud, kuid nii iga-aastased gripisurmad kui praegune koroonapandeemia on üsna suures osas ka kehva hügieeni tulemus.

USA viirusevõitlust juhtiv nakkusekspert on soovitanud kätlemise kombest üleüldse loobuda. See vähendaks tunduvalt mitte ainult koroona-, vaid ka gripi ja muude viiruste levikut. Ja siis veel see isegi pool- ja veerandtuttavate kallistamise komme – milleks end nühkida vastu võhivõõrast inimest?

Kõigest sajand tagasi hakati eestlast kohustuslikus korras kemmerguga harjutama. Vastupunnimist sellele sakste kombele oli aga kõvasti nagu ka Euroopa Liiduga ühinemise eel naeruvääristati hoolega Brüsseli nõuet, et kätepesu võimaluseta toidupoed ei tohi edasi tegutseda.

Aga vanad harjumused on veres isegi siis, kui kraanivesi ja seep on vabalt võtta. Tuttav kirjeldas õudusega värskelt nähtut, kus isegi eriolukorra ajal väljus supermarketi tualetis kabiinist müüja, kes sirge seljaga marssis käsi pesemata tagasi müügisaali ostjaid teenindama. Arstid ütlevad täpsemini, mida ostja võib kasimata käte kaudu koos kaubaga lisaks koroonale veel koju kaasa saada: hepatiidi, aidsi, pealussi? Rahval laseme poeuksel käsi desinfitseerida, aga oma töötajad on rõõmsalt räpakollid?

Ja ega ostukorvid ega kärudki puhtusega eriti hiilga, ajuti näevad ikka üsna rokased välja, eriti kui mõni veel lapse või koera jalgupidi kärusse tõstab ja ükski poetöötaja sellele ei reageeri.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee