Eriolukorra pressikonverentsFoto: Robin Roots
Johanna-Kadri Kuusk 20. aprill 2020 11:56
Igapäevasel eriolukorra pressikonverentsil on esmaspäeval kohal terviseameti kriisistaabi juht Ragnar Vaiknemets, töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel ning maksu- ja tolliameti peadirektor Valdur Laid. Teemad on hetkeolukord ja testimine, tööturumeetmed ja -statistika ning ettevõtluse olukord märtsi tööjõumaksude laekumise põhjal.

 

Terviseamet: peame langustrendist hoolimata valvel püsima

Vaiknemets selgitas, et laborid möödunud nädalavahetusel puhkasid ja sellepärast oli ka analüüsitud teste vähem. Kõikidest testidest on praegu positiivseid 3,8 protsenti. Vaiknemetsa sõnul on positiivsete testitulemuste arvus näha kerget langustrendi. Küll aga on tõusnud hospitaliseeritute arv. Haiglast on välja kirjutatud üha rohkem inimesi.

„Praegu on tervishoiu eesmärk taastada plaaniline ravi. Siinkohal on paslik meelde tuletada, et hoolimata positiivsete testitulemuste arvu langustrendist, peame reegleid ja piiranguid järgima, et senine ühine pingutus ei oleks maha visatud,“ sõnas Vaiknemets. 

Vaiknemetsa sõnul palub terviseamet korteriühistutel pöörata rohkem tähelepanu sellele, et trepikojad ja muud ühiskasutatavad ruumid oleksid puhtad ja tuulutatud. „Palume võimalusel panna sissepääsude ja liftide juurde ka käte desinfitseerimise vahendid,“ lisas ta lõpetuseks. 

Töötukassa: massilisi koondamisi ei ole 

Paavel teatas, et töötuse tase on endiselt kõrge. „Möödunud nädalal lisandunud töötutest oli 28 protsenti oma töökohalt koondatud, kuid pean märkima, et kollektiivseid koondamisi ei ole meil väga palju. Koondatuid lisandub tavalises rütmis ja massilisi koondamisi praegu väga ei ole. Paari nädala tagusega võrreldes on koondatute üldarv langenud. Saame järeldada, et töötasuhüvitis on mõju avaldanud,“ seletas ta. 

Kõige rohkem on töötus kasvanud klienditeenindajate seas, järgneb ehitusvaldkond.

Paaveli sõnul on alates märtsi keskpaigast kasvanud töötus kõikides Eesti maakondades, enim Ida-Virumaal. 

Maksuamet: täname kõiki, kes ilusti makse maksavad

Laid sõnas, et praeguses olukorras on ettevõtjate ja majanduse olukorrast vaja koguda infot võimalikult operatiivselt. 

„Tahaks tänada kõiki neid, kes on oma makse maksnud. Selle eest makstakse meie meditsiinisüsteemi eest ja kõige muu eest, milleks võib Eestil praeguses olukorras vajadus tekkida,“ ütles ta.

Laid toonitas, et ettevõtete poolne tulude deklareerimine on äärmiselt oluline. Esiteks selleks, et saada praegusest majanduslikult olukorrast ülevaade. Teiseks selleks, et see on aluseks mitmetele toetustele, mida riik praegu EASi ja Kredexiga koostöös pakub.

„Kui me räägime sektorite lõikes, kus on kõige rohkem võlgnevusi, siis paistab silma majutus ja toitlustus. Samuti haldus- ja abitegevustes. Ja kui me vaatame seda maakonniti, siis on praegu kõige suuremad võlgnevused Saaremaal,“ rääkis Laid.

Laid kinnitas, et maksuamet on abiks töötukassale ja teistele riiklikele institutsioonidele, et kontrollida toetustaotlusi ja seda, et nende saamisel ei oleks skeemitamist.