Eesti uudised

Mart Helme neljanda EKRE ministrivahetuse taustal: „Meil ei ole ühtegi nii halba ministrit, kui oli karjakaupa Reformierakonnal, sotsidest rääkimata.“ (29)

Ohtuleht.ee, 19. aprill 2020 15:32
Mart Helme Foto: Martin Ahven
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liidrid Mart ja Martin Helme avasid oma tänases saates tagamaid, miks Kaimar Karu ikkagi EKRE ministriks ei sobinud. Kuid ütlesid ka otse välja, et teiste erakondade ministrid on veelgi hullemad.

Martin Helme sõnul oli seoses minister Kaimar Karuga erakonnas juba pikemalt oldud rahulolematu. Põhiline fraas, mis Helmed saates Karu suhtes rõhutasid, oli koostöö puudumine.

Mart Helme meenutas kõnet Karule, kus ta teatas, et Karuga aeg valitsuses on läbi.

Karu ei kooskõlastanud Helme seaduseelnõud

„Meil ei ole tekkinud koostööd, sa ei ole ministrite meeskonnaliige, sa ei ole astunud erakonda ja mei ei näe, et see olukord võiks pikemalt kesta,“ loetles Helme Karule kõnes nimetatud põhjuseid.

„Kuue kuu jooksul, mis ta oli meil ministriametis, tuli välja, et et ei jaga meie maailmavaadet. Ta ei ole konservatiiv, ta on liberaal,“ lisab Helme ja teeb siis ootamatu ülestunnistuse: „Me ei tundnud ju teda. Teda soovitati meile, kui head IT-asjatundjat. Me usaldasime soovitajaid ja läksime temaga kokkuleppele.“

Martin Helme lisab juurde, et nende fraktsiooni liikmed pidid Karule pidevalt tegema kirjalikke arupärimisi, et asjades selgust saada.

Tänases saates osalenud Urmas Reitlemann lisab, et asjatundmatust Karule ette ei saa heita, aga mees jäi pilvepiirile ega mänginud meeskonnas. Näib, et teravalt on hinges ka okas, et Karu erakonnaga ei liitunud.

„Üks dramaatilisemaid momente oli, kui ta jättis kooskõlastamata ühe siseministeeriumi seaduseelnõue, mis käsitles sisserännet ja võõrtööjõudu. Sügavat hämmingut tekitas see, et mitte kooskõlastamise puhul ei pöördunud ta minu poole. Ei Martini poole. Ei tundud ta huvi fraktsioon esimehe arvamuse osas. Selles mõttes niisugune iseloomulik näide, kuidas ei tekkinud mitte mingit koostööd, mis oleks olnud konstruktiivne,“ on Mart Helme sõnul näiteid veel teisigi.

Martin Helme lisab ironiseerivalt, et Karu ei saanud isegi neljandat korda tehtavast vihjest aru, et ta oleks pidanud erakonnaga liituma.

"Meie erakonnas ei ole ühtegi nii halba ministrit, kui..."

Ühes on Martin Helme veendunud: „Meil on kõige demokraatlikum erakond üldse.“

Ja jätkab selgitusega, et EKRE pole senini ühtegi ministrit välja vahetanud.

„See on esimene minister, kelle me ise välja vahetame. Teised vahetamised on toimunud väljastpoolt tulnud.

Karu suunal on krõbedaid sõnul ka Mart Helmel: „Vähemalt esimesed kuud ametis elas Kaimar Karu Kert Kingo rasva peal.“

Samas kiidab ta tulevast ministrit, kes juba aasta Helme nõunik olnud. Tuuakse välja ka suurim erinevus – uus minister on olnud osaline seal, kus Karu osaleda ei ole tahtnud.

Kuid märgilisi sõnu jagus Mart Helmel ka teiste erakondade ministrite kohta.

„Meie erakonnas ei ole praegu ühtegi nii halba ministrit, kui oli karjakaupa neid Reformierakonnal, sotsidest rääkimata.“

Saates põhjendati ära, miks anti Hispaaniale ja Itaaliale 100 000 eurot ja maske.

Helme sõnul on tegu sümboolse annetusega, mis meie eelarvet kuidagi ei mõjuta. Ka maskide puhul kuluvat meil kõigest juba päevaga see kogus, mis välisriikidele annetati.

Martin lisas, et nädalas kulub meil Eestis miljon maski.

Ja kuna meil pole kriisi seoses kaitsevahenditega, siis oleks Martin Helme sõnul olnud inetu, kui me poleks abipalvele reageerinud.

Isal ja pojal on ka kaugem plaan seoses praeguse abistamisega. Ministrid usuvad, et praegune solidaarsus aitab edaspidi meil öelda ei. Kui mõni riik peaks soovima, et Eesti aitab paadipõgenikke.

Nad rahustasid ka muretsevaid kuulajaid, et väljumisstrateegia on neil väga paigas.

„Kui mõnel valitsuse osal pole strateegiat, siis konservatiivsel rahvaerakonnal on plaan alati olemas.“

Nii oodatakse esiti, et nakatumine saaks maha surutud ja töökohad jääksid inimestele alles. Sealt edasi saab alles mõelda piirangute lõdvendamisele. Aga millal? Ikka alles siis, kui nakatumine on maha surutud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee