Eesti uudised

Tanel Kiik lükkab ümber jutud invaorganisatsioonide rahastuse kärpimisest: sellist otsust ei ole ega tule (5)

Toimetasid Katrin Rohtla ja Eigo Kaljurand, 18. aprill 2020 21:53
Tanel KiikFoto: Erki Pärnaku
Eesti Puuetega Inimeste Kojale juhatuse esimees Monika Haukanõmm kardab, et hasartmängumaksu laekumise vähenemine võib võtta puuetega inimesi esindavatelt organisatsioonidelt 50 protsendi ulatuses toetusi. Eesti sotsiaalminister Tanel Kiik kinnitab, et sellist otsust ei ole ega tule.

"Sotsiaalministeerium on teinud 272-le puuetega inimeste organisatsiooni koondavale Eesti Puuetega Inimeste Kojale ettepaneku otsida võimalusi tegevustoetuse summa kärpimiseks, tegevuste ära jätmiseks või edasilükkamiseks kuni 50% ulatuses. Põhjuseks see, et prognoositakse hasartmängumaksu laekumise vähenemist," vahendas EPIKoja juhatuse esimees Monika Haukanõmm.

Tanel Kiik rahustas sotsiaalmeedias, et puuetega inimesed ja nende esindusorganisatsioonid on viimane valdkond, kus sotsiaalministeerium ja riik tervikuna ühtegi kärbet teha sooviks. "Mul on väga kahju, et täna on jõudnud meediasse vastupidised väited justkui oleks otsustatud nende organisatsioonide toetuste vähendamine 50% ulatuses. Kinnitan, et see ei vasta tõele. Sellist otsust ei ole ega tule!" kinnitas Kiik.

"Tõsi on see, et tulenevalt eriolukorrast ja majanduslangusest väheneb oluliselt ka hasartmängumaksu laekumine, mille kaudu rahastatakse läbi sotsiaalministeeriumi, kultuuriministeeriumi, rahandusministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumi paljusid kodanikuorganisatsioone ja projekte üle Eesti," jätkas ta. "Hasartmängumaksu alalaekumine on tõsine probleem, millele meil tuleb ühiselt lahendus leida." 

"Sotsiaalministeerium ei ole siiski hetkeseisuga ühegi organisatsiooni toetust sellest tulenevalt vähendanud. Oleme kinnitanud, et II kvartali maksed toimuvad vastavalt kokkulepitud maksegraafikule," toonitas sotsiaalminister. "Täiendavalt on alanud läbirääkimised, kuidas korraldada käesoleva aasta teiseks pooleks planeeritud maksed ja tegevused ning olen kindel, et leiame siin lähiajal koostöös kodanikuühenduste ja valitsusega mõistliku lahenduse."