Eesti uudised

Ukrainlased pahandavad: Eesti õpiku järgi kuulub Krimmi poolsaar Venemaale! 

Marvel Riik, 17. aprill 2020 16:03
VALE VÄRV: Eestis tehtud õpikus kuulub Krimmi poolsaar Vene Föderatsiooni koosseisu.Foto: Kollaaž / Facebook
Õppevahendite kirjastamisega tegelev Studium on saanud ukrainlaste suure pahameele osaliseks. Nimelt on nende tehtud 9. klassi inglise keele õpikus Euroopa kaart, kus Krimmi näidatakse osana Vene Föderatsioonist. Kirjastaja sõnul tulenes kahetsusväärne viga vabavara materjalist, millele ei pööratud tähelepanu.

Eesti ukrainlaste kongress (EUK) sai infot kaardi kohta kogukonna lapsevanematelt ning see tekitab kongressis muret. „Eesti koolide õpilastele edastatakse väärinformatsiooni Ukraina kohta ja ignoreeritakse Ukraina riigi territoriaalset terviklikkust,“ kurdab EUKi esinaine Vira Konõk haridusministeeriumile. Konõk palub ministeeriumil võtta kasutusele meetmed, et olukorda parandada ja vältida taoliste asjade juhtumist edaspidi.

Samal teemal

Kirjastuse Studium direktor Aavo Kennik nimetab viga kahetsusväärseks. „Kaart võeti vabavarast. Keegi ei osanud sellele geograafilises ja poliitilises mõttes tähelepanu pöörata, ei toimetaja ega retsensent – põhirõhk on keelel, see on keeleõpik,“ vabandab Kennik. „Kirjutasime ka vealeidjale, et püüame olukorda parandada: paneme enda kodulehele paranduse üles ja teeme leheküljest uue trüki, mille paneme kaaskirjaga õpikutele kaasa.“

Kenniku hinnangul on vigase kaardiga õpikuid kirjastuses välja läinud rohkem kui sada. Ühtlasi on kirjastus rääkinud õpiku küljendajaga, et jõuda algallikani, kust kaart vabavarana saadi. „Kindlasti tuleb ka neile öelda,“ lisab kirjastuse direktor.

Haridus- ja teadusministeeriumi kommunikatsioonijuhataja Tarmu Kurmi sõnul on läbi aegade kasutatud erinevaid õppekirjanduse kvaliteedi hindamise süsteeme. Alates 2010. aastast on võetud Skandinaavia eeskujul suund, et õppekirjandust koostavad ja annavad välja erasektori kirjastused.

„See muidugi ei tähenda, et reguleerimist ei ole, näiteks kehtivas õppekirjanduse määruses on kehtestatud nii sisulised kui ka tehnilised kvaliteedinõuded, mida õpikute väljaandjad ehk kirjastused peavad järgima,“ selgitab Kurm. „Kvaliteedinõuete järgimisele annavad hinnangu kaks retsensenti. Vastutus kvaliteetse õppekirjanduse eest on väljaandjatel. Vigade märkamise korral on kõikidel kasutajatel võimalus pöörduda kirjastaja poole ning anda veast teada. Ka ministeeriumi teavitatakse sellest.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee