Maailm

18aastasele ristisurm: Saudi Araabia karm kohus töötab täistuuridel (1)

Toimetas Juhan Mellik, 17. aprill 2020 16:03
Saudi Araabia kuningas Salman bin Abdulaziz. Tema käe all leiab oma otsa aina rohkem kohtualuseid. Foto: Scanpix
Surmanuhtlusele määratud seaduserikkujate arv Saudi Araabias ei näita langusmärke – seda hoolimata võimude lubadustest julma õigusemõistmist pehmendada. Eluga võib maksta ka juba kergemate rikkumiste eest.

Suurbritannia inimõigusorganisatsioon Reprieve dokumenteeris, et alates kuningas Salman bin Abdulazizi trooniletõusust 2015 jaanuaris on hukkamiste arv Saudi Araabias ligi kahekordistunud.

„Kogu moderniseerimise jutust hoolimata on Saudi Araabia endiselt riik, kus sind võidakse tappa kuninga vastu sõna võtmise eest,“ vahendab Independent organisatsiooni juhti Maya Foad.

Tavaliselt raiutakse surmamõistetuil pea mõõgaga maha, kuid vahel kasutatakse ka laskekomandosid. Nimekiri surmaväärivatest rikkumistest on pikk: ususalgamine, reetmine, homoseksuaalsus, mõrv, vägistamine, kuningliku perekonna solvamine, nõidus, abielurikkumine.

Ha'eri vangla Saudi Araabias. Foto: Reuters/Scanpix

Portaal ABC kirjutab, kuidas oma surmaotsuse täideviimist ootavad ka mõned, kes väidetava süüteo ajal olid alles teismelised. Nende hulgas on Ali al-Nimr, kes võeti julgeolekujõudude poolt rajalt maha 2011.–2012. aasta Araabia kevade meeleavalduste ajal. Ta oli siis 17aastane.

Alguses teda vaid peksti, kuid siis selgus, et Ali onu mängis rolli šiiitliku vähemuse protestiavaldustes riigi idaosas. Ühtäkki sai nooruk kaela süüdistuse kuuluvuses terroriorganisatsiooni.

2014 mais kuulutati siis juba 18aastasele Alile kohtuotsus: surm ristilöömise läbi.

Nüüd 24aastase mehe saatust tollaste meeleavalduste eest jagavad veel kolm süüdimõistetut. Kokku ootab riigis praegu surmaotsuse täideviimist vähemalt 13 alaealist.

Saudi Araabia on korduvalt kinnitanud, et riik peab kinni rahvusvahelistest normidest ausal ning erapooletult kohtumõistmisel. Samas keeldusid võimud andmast kommentaari Independenti vastavale päringule.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee