Nigeri Niamey linna elanikele jagati sanitaarkaupu. Kas tõesti võib praeguse seisuga koroonaviiruse poolt leebelt mõjutatud Aafrika saada uueks epitsentriks?Foto: Zuma Press/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 17. aprill 2020 13:18
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) hoiatas, et Aafrikast võib saada järgmine koroonaviiruse epitsenter. Viimastel nädalatel on sealsete nakatumisjuhtumite arv järsult tõusnud.

Siiani on Aafrikas tuvastatud ligi 1000 surmajuhtumit ning üle 19 000 diagnoositud nakatunu. Need arvud on võrreldes muu maailmaga üsna madalad, ent WHO teatel levib viirus Aafrika suurematest linnadest kaugemale. Kardetakse, et haigus võib kiiresti levida ülerahvastatud piirkondades, kus on võimatu sotsiaalselt distantseeruda ning kus paljudel inimestel puudub juurdepääs puhtale veele ja seebile. Samuti rõhutas organisatsioon, et mandril pole piisavalt hingamisaparaate, et pandeemiaga toime tulla. 

WHO Aafrika osakonna direktor Matshidiso Moeti teatas BBC-le, et organisatsioon on olnud tunnistajaks viiruse sihikindlale levikule rannikuriikide pealinnadest sisemaale. Moeti sõnul keskenduvad nad pigem viiruse ravimisele kui ennetamisele, sest Aafrika riikidel puudub võime ravida paljusid COVID-19 patsiente. WHO Aafrika osakonna juhi arvates on oluline vähendada nende inimeste osakaalu, kes võiksid vajada haiglates kriitilist abi. „Pean tõdema, et hingamisaparaatide küsimus on üks suurimaid väljakutseid, millega riigid silmitsi seisavad,“ mainis Moeti ning lisas, et kriitilises seisus patsientidele võib olla juurdepääs hingamisaparaadile elu ja surma küsimus.

Üks esimesi COVID-19 ohvreid Aafrikas oli Zimbabwe ajakirjanik Zororo Makamba. Zimbabwe pealinna Hahare kohalik omavalitsus teatas, et nende haiglatel puudus mehe ravimiseks hingamisaparaat.