Poliitika

"Arvatavasti ei anna EKRE esimees Mart Helme endale üldse aru mis on vastutustundlik riigijuhtimine."

Karu ametist tagasikutsumine hämmastab opositsiooni: „Eriolukorra ajal ei ole sisepoliitilise kriisi juurde tekitamine vastutustundlik.“ (3)

Viljar Voog, Hindrek Pärg, 17. aprill 2020 12:44
Kaja KallasFoto: Martin Ahven
Reede ennelõunal selgus, et EKRE juht Mart Helme kutsus ametist tagasi IT- ja väliskaubandusministri Kaimar Karu. Selline otsus hämmastas opositsiooni, mille juhtivad politiikud nimetasid koalitsioonipartei tegevust läbivalt vastutustundetuks ning pidasid Karu ainukeseks sobivaks ja positiivseks EKRE ministriks. 

Opositsiooni juhtivpartei, Reformierakonna juhi Kaja Kallase jaoks tuli uudis Karu vallandamisest kui välk selgest taevast. „Kui Kaimar Karu tuli, tekkis kohe küsimus, kuidas tema ja EKRE klapivad. Selgus, et ei saanudki klappima. See on loomulik areng,“ hindas Kallas. „Mis on kummaline, et see juhtus eriolukorra keskel, kus ettevõtlusministril on väga suur vastutusvaldkond.“

Saaregi jaoks oli üllatav, et EKRE astus nõnda jõulise sammu hetkel, kui Karu vastutusalas olevad KredEx ja EAS peavad laiali jagama sadu miljoneid eurosid kriisiabi.

„Et Karu valdkonda tundva inimesena ei allu alati parteidiktaadile, võis ju arvata,“ hindas sotsiaaldemokraat. „Aga ääretult küüniline on seda teha hetkel, kus just see minister peaks välja töötama kiiresti realiseeruvad meetmed ettevõtluse päästmiseks. Kui palju me sellega majanduslikult riigina kaotame, kui suure paugu see meie SKT-le paneb, sest valdkonnas tekib nüüd segadus, saame hinnata tagantjärele.“

Mida saab opositsioon sellises olukorras teha? Viimase aasta jooksul on riigikogus korraldatud (tulutult) umbusaldushääletusi, kuid kriisiolukorras, ka juhul, kui on tekkinud küsimusi mõne ministri käitumise kohta, on sellest hoidutud.

„Meie oleme arutanud, et eriolukorra ajal ei ole sisepoliitilise kriisi juurde tekitamine vastutustundlik. Ja nüüd valitsus tekitab selle kriisi ise. Minu arvates on vastutustundetu sellisel hetkel hobuseid vahetada,“ hindas Kallas. Peaministri umbusaldamist, vähemalt hetkeemotsiooni ajel, siiski ei kaaluta, et valitsus saaks tegelda kriisist väljumise kavade koostamisega.

Saargi nõustub: „Kui see valitsus jookseb täiesti kokku ja ei suuda kriisi hallata, tuleb [umbusaldamiseks] valmis olla, aga praegusel hetkel tekitada täiendavat ebastabiilsust juurde pole kindlasti esimene valik.“

Marko Mihkelson (Reformierakond), riigikogu väliskomisjoni aseesimees

"See ei saa ju ometi olla aprillinali. Tekitada Eestit ja kogu maailma tõsiselt räsival kriisiajal ning pealegi veel eriolukorra tingimustes sisepoliitiline kriis on ikka tõeliselt vastutustundetu," kirjutas Reformierakonna liige Facebookis.

"Huvitav, kas Ratast ikka informeeriti enne Karut ja mida peaminister sellest arvas? Kas oma tööga päris hästi hakkama saanud Karule heideti ette Bolti kaitsmist või pole ta e-valimiste lammutamisega viitsinud tegeleda? Kas EKRE esimehe otsuse taga oli ka erakonna esinduskogu otsus? Kas sellest sammust peaks järeldama, et EKREle sobib Kert Kingo tüüpi minister paremini kui keeruka valdkonna asjatundja? Kas peab taaskord tõdema, et kitsad kildkondlikud huvid (eriti veel kriisi ajal) kaaluvad üles Eesti huvid?" esitas Mihkelson rida retoorilisi küsimusi. 

Kui Karu eelkäija Kert Kingo ametist lahkus, soovitas Mihkelson kuulata ettevõtjaid. Sama ettepaneku esitas ta peaministrile ka reedel. "Vaadake ka oma valimislubadustesse ning liitke väliskaubandusteemad välisministeeriumiga ning viige IT valdkond tagasi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi," sõnas reformierakondlane.

Ta lisas: "Väliskaubandusministri koht koos arengukoostöö teemadega võiks olla välisministeeriumis. Kahju, et meil on praegu tekitatud olukord, kus abi ootavad ettevõtjad on jäetud külma kätte valitsuses toimuva segaduse tõttu."

Lauri Läänemets, SDE aseesimees: "Kaimar Karu ei sobi sellesse valitsusse, ta väärib paremaid kolleege."

Sotsiaaldemokraatliku erakonna aseesimehele Lauri Läänemetsale tundub, et spetsialistid ja selge peaga inimesed EKRE valitsusse ei mahugi. "Lojaalseid poliitikuid on vaja! Majanduslanguse lävel ei pea tegema seda mis õige, vaid kuulama mida kaabud ütlevad," kirjutas Läänemets. 

Tema sõnul rabab selline uudis keset kriisi kõiki jalust. "Arvatavasti ei anna EKRE esimees Mart Helme endale üldse aru mis on vastutustundlik riigijuhtimine ja millele praeguses raskel ajal keskenduma peaks," kritiseerib Läänemets, kelle hinanngul võis Karu ametist vabastamise põhjused olla erimeelsused riigi abirahade jagamisel. 

"Mõlema Helme suu kaudu oleme teadlikud, et seni on EKRE kriisi toetusmeetmete üle otsustanud oma sõprade ja maailmavaateliselt meelepäraste ettevõtete kasuks. Praeguse tüli põhjus võib olla Bolti abistamise soov, mida EKRE esimees Mart Helme oma väljaütlemiste järgi tundub lausa põlgavat sealse mitmekultuurilise töötajaskonna tõttu," arvas Läänemets. 

Helmel on kindlasti ka õigus – Kaimar Karu ei sobi sellesse valitsusse, ta väärib paremaid kolleege. Ma ei imestaks kui järgmisena võivad Helmed proovida Jaak Madissoni europarlamendist tagasi kutsuda, viimane on ju ka erakonna esimeest avalikult kritiseerinud," kirjutas Läänemets. 

Samal teemal

17.03.2020
EKRE kutsus Kaimar Karu ministriametist tagasi, erakonna uueks ministrikandidaadiks saab Raul Siem