Brasiilia president Jair Bolsonaro (vasakul) ja nüüdseks endine tervishoiuminister Luiz Henrique Mandetta.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 17. aprill 2020 10:50
Brasiilia president Jair Bolsonaro vabastas ametist riigi tervishoiuministri Luiz Henrique Mandetta, sest too propageeris sotsiaalset distantseerumist ja kodus püsimist, kirjutab BBC.

President Bolsonaro kritiseeris avalikult Mandettat tolle meetmete pärast. Tervishoiuminister pidas koroonaviirust tõsiseks ohuks ning soovitas inimestel vähem üksteisega kokku puutuda ning avalikus ruumis liikuda. Bolsanaro seevastu Mandetta soovitustega ei nõustunud, vaid hindas viirust tähtsusetuks, nimetades seda „väikeseks gripiks“. Kui Brasiilia osariikide kubernerid karantiinipiiranguid kehtestasid, said nad küll Mandettalt kiita, ent sattusid Bolsonaro karmi kriitika alla.

Kahe mehe vahel kestis vägikaikavedu mitu nädalat, ent nüüd otsustas president oma võimu maksma panna ning lasi tervishoiuministri ametikohalt vabastada. Pinged jõudsid haripunkti pühapäeval, kui Mandetta esines teleülekandes, paludes valitsusel kooskõlastatult kriisiga võitlema hakata. Kriitikat sai ka president Bolsonaro, kelle käitumine kriiside ajal on ka varem palju küsimusi tekitanud. 

Tervishoiuminister kahtlustas pärast teleintervjuud, et võib oma töö kaotada. Teisipäeval mainis ta oma nõunikele, et käesolev nädal jääb sel ametipostil tema viimaseks. Neljapäeval teatas Mandetta mitmele tervishoiutööstuse ametnikule, et tõenäoliselt jääb ta reedel tööst ilma. Nii ka juhtus. Bolsonaro nimetas vallandamist „konsensuslikuks lahutuseks“.

Kuuldused Mandetta vallandamisest tekitasid paljude brasiillaste seas pahameelt. Tervishoiuminister pidas igapäevaseid põhjalikke pressikonverentse ning lähtus oma töös teaduslikest meetoditest ja ülemaailmsetest tervisenõuannetest. Viimastel nädalatel tõusis ministri toetusreiting märgatavalt, seevastu presidendi toetus langes. Suurt osa brasiillasi häirib viis, kuidas Bolsonaro kriisi puhul toimib. Terviseministri vallandamine keset pandeemiat polnud kindlasti presidendi edukaim lüke – eriti arvestades Brasiilia tervishoiusüsteemi haavatavat seisu.