Repliik

Professor | Lihtne vahend maskide raiskamise vastu (1)

Toomas Karu, TÜ arstiteaduskonna emeriitprofessor, 15. aprill 2020, 18:42
Foto: Erki Pärnaku
Maailm on asunud võitlusele koroonaviirusega. Üks vahend viiruse leviku takistamiseks on näomaskide  kandmine. Juhend ütleb, et mask kaitseb inimest umbes kolm tundi, siis peaks ta viskama selle  spetskotti ja hävitama. See  tähendab tohutut maskide raiskamist. Päevauudis raadios ütles, et Eesti tehased valmistuvad  ka tootma suurtes kogustes maske, lisaks sellele kogusele mida me ostame Hiinast ja mujalt miljonite kaupa.

Tegelikult mask ei kulu,  kui temast läbi hingatakse. Lootus on sellel, et viirus jääb tema külge kinni. Aga ta ei tapa viirust. Siit  tuleneb lihtne järeldus, et mask tuleks immutada mingi ainega, mis viirust ka tapaks. Seda  on väga lihtne ja odav teha. Mask tuleb enne kasutusele võtmist immutada tugevatoimelise ainega,  mis sadestuks maski sisemusse, ei takistaks hingamist, ei oleks inimesele mürgine ja tõstaks seega oluliselt maski  kasutusaega , näiteks kasvõi nädalani.

Minu kogemusel on selleks maski immutamiseks sobiv aine apteekides müügil olev aerosool  Cutasept. See on Saksa firma toode. Ta on bakteritsiidse, fungitsiidse, tuberkuloosi tekitaja ja laia spektriga viiruste vastase toimega (HBV, HIV, herpes simplex virus-1-tüüpi ja rotaviiruste vastane toime). Kirurgid võivad enne operatsiooni ka sellega käsi desinfitseerida.

On väga  lihtne enne maski  näo ette panekut  pritsida maski esikülge selle aerosooliga, oodata, kuni mask kuivab (5-10 minutiga) ja kasutada siis nagu ikka. Selleks piisab 3-5 pumbavajutusest.

Me ei tea veel, kui kaua see toime püsib. Seda peaksid uurima vastavad uurimisinstituudid, kelle käsutuses on koroonaviiruse puhaskultuur.

Seni võiks seda kasutada lihtsalt nii  nagu eelpool öeldud, positiivse toime korral säästaks  see kümneid või sadu miljoneid raha riigile ja inimestele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee