Maailm

Soomes algatati uurimine seoses ebaõnnestunud maskitehingutega 

Toimetas Aare Kartau, 15. aprill 2020 11:09
Soome korrakitsjad.Foto: Reuters/Scanpix
Soome riiklik kriisivarustusamet HVK teatas teisipäeval, et on palunud politseil algatada kohtueelne uurimine ärimees Onni Sarmaste suhtes, kellele HVK maksis ligi viis miljonit eurot kirurgiliste- ja respiraatormaskide eest. 7. aprillil kohale jõudnud esimene maskide partii osutus haiglates kasutamiseks kõlbmatuks.

HVK teatas teisipäeval, et on algatanud tehingu osalise tühistamise, nõudes veel tarnimata toodete eest täielikku tagasimakset ja nädal tagasi Hiinast saabunud 230 000 respiraatori ning kahe miljoni kirurgilise maski eest osalist tagasimakset. Esimene partii moodustas umbes kolmandiku kogu tellimusest, kirjutab Helsinki Times.

Helsingin Sanomat teatel maksti Sarmastele ette 4,98 miljonit eurot kogu tellimuse eest ning Jylhäle 2,65 miljonit poole tellimuse eest. Jylhä raha tema Eestis asuval pangakontol külmutati. Soome riikliku juurdlusbüroo teatel lasid nad külmutada kahe miljoni euro väärtuses raha, mis on seotud kahtlase äritegevusega. 

HVK esitas teisipäeval töö- ja majandusministeeriumile aruande kurikuulsate tehingute kohta, millest nähtub, et omandamised ei vastanud HVK finantseeskirjadele, protseduurireeglitele ja tavapärastele hankeprotsessidele. „Nende juhtumite hooletu iseloom on selline, et koroonakriisi põhjustatud kiireloomulisus ja suur töökoormus ei muuda neid vastuvõetavamaks,“ võttis olukorra kokku töö- ja majandusministeeriumi alaline sekretär Jari Gustafsson. Lundström lisas, et see oli paljude tegurite kokkulangemine ning väga kahetsusväärsete valikute tulemus.

Samal teemal

09.03.2020
Soome arstid: Hiinast saabunud maskid haiglatesse ei kõlba!