Pronkssõduri renoveerimistööd.Foto: Erki Pärnaku
Viljar Voog 14. aprill 2020 16:08
Tallinnas on pronkssõduri ümber püstitatud aiad ja tellingud. Viimati tähistas säärane monumenti tabanud tähelepanu pronksiöö algust. Seekord on töökäsk tulnud aga mitte Eesti valitsuselt vaid Vene saatkonnalt – 9. mail möödub 75 aastat Suure Isamaasõja lõpust ning juubeliks tuleb Aljoša särama lüüa.

„Ajaloo teema on üks Vene suurriikliku-imperiaalse poliitika vahenditest. See aasta ei ole midagi erilist võrreldes eelmistega. Suure Isamaasõja lõpu tähistamiseks valmistuti juba mitu aastat tagasi: korrastatud on väljaspool Tallinna erinevaid monumente, eelmisel aastal tähistati mitmes Eesti linnas vabastamist natsidest või fašistidest, nagu Venemaal räägitakse. See on jätkuv poliitika,“ ei tee kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu pronkssõduri renoveerimisest suurt numbrit.

Et kaitseväe kalmistule siirduvad 9. mail tavapärased rahvamassid ja monument mattub traditsioonilisse nelkidemerre, Sinisalu ei usu – on ju maailmas praegu koroonaviiruse tõttu ärevad ajad. Kapo peadirektori hinnangul võisid kriisi algul üksnes Venemaa meediaruumis viibivad Eesti elanikud arvata, et siinne eriolukord on liiast, kuid nüüdseks on nendenigi jõudnud arusaam kriisi tõsidusest.

„Praeguses olukorras on vast kõik mingil määral kainenenud. Ka Venemaal on ju endiselt lahtine, kas 9. mail paraad üldse toimub või mil viisil. Juba on öeldud, et neid väheseid teise maailmasõja veterane, kes veel elus on ja võiksid Punasele väljakule minna, sinna ei kaasata,“ sõnas Sinisalu.

Midagi kindlasti pronkssõduri juures toimub. „Kindlasti on üksikuid inimesi, kes oma trotsi tahavad näidata ja tulevad kõiki reegleid järgides, 2 + 2, kui see veel peaks sel ajal kehtima, lilli või pärgi panema,“ ennustab kaitsepolitsei juht. „Selliseid üksikuid tegelasi võib leiduda, aga ma ei näe üldises plaanis, et on põhjust murelik olla.“