Eesti uudised

Bolti asutaja Markus Villig: andmed on olemas, aga poliitikud neid odava populaarsuse võitmiseks ei kasuta (1)

Toimetas Triinu Laan, 13. aprill 2020 17:59
Markus VilligFoto: Erki Parnaku
Takso- ja kulleriteenuseid vahendav ettevõtte Bolt on küsinud koroonakriisist tingitud käibelanguse tõttu valitsuse käest 50  miljonit eurot laenu. 

Kirjas valitsusele tõdesid Bolti asutajad Martin ja Markus Villig, et praegu pakutavad toetusmehhanismid neid ei aita, kuna Kred­Exi laenu piirmäär viis miljonit eurot jääb Boltile väheks.

Martin Helme kirjutas esmaspäeval sotsiaalmeedias, et tema meelest ei kvalifitseeru Bolt laenutingimustele. "Valitsus on öelnud, et strateegilisi ja eesti majandusele tähtsaid ettevõtteid ei lase me hävineda. Vajadusel toetame lisaks Kredexi meetmetele veel otse."

Rahandusministri sõnul on valitsusel objektiivsed mõõdupuud, millest lähtuda - kaalukus suhtes eesti majandusse ja spetsiifiliselt tööhõivesse ning teiseks olulisus ühiskondliku toimepidevuse seisukohalt.

"Lihtsamalt öeldes, loeb see, kas sul on suur hulk töökohti, kas sa lood arvestatavas koguses lisandväärtust, kas sa teed arvestatavas koguses eksporti, kas sa maksad kopsakalt makse," Kirjutab Helme ning  jätkab: "teiseks, kas sinu tegevus on kuidagi oluline ühiskonna toimimise seisukohast. Näiteks transport, energia, side või toidu tootmine."

Bolti kohta leiab Helme, et põhivarata Lätisse registreeritud ja makse vähe maksev suure võlakoormaga jagamismajanduse äpp ei vasta kumbalegi kritieeriumile. "Mu meelest teema lõpetatud."

Bolti  üks asutajatest Markus Villig kirjutanb oma Facebooki lehel, et Bolt on olnud Eesti ettevõte asutamisest saadik ning tänaseks kohalikest firmadest üks suurim maksumaksja.

Oma sõnade tõestuseks toob ta välja maksuameti esmaspäeval avaldatud 2020 esimese kvartali numbrid, kust on näha, et Bolt on maksude maksmisel ettevõtetest 19. kohal. 

"Huvitav on elada riigis, kus andmed on olemas, aga poliitikud neid odava populaarsuse võitmiseks teadlikult ei kasuta," kommenteerib Villig, et just kriisi aegadel võiks lähtuda ratsionaalsest analüüsist, mitte emotsioonidest.

Kaasasutaja Martin Villig  kinnitab samuti, et Bolt on läbi ja lõhki Eesti ettevõte. "Meie peakorter asub Eestis. Eesti ettevõtteks nimetas meid õigesti ka Financial Times, kelle arvestuste kohaselt oli Bolt möödunud aastal Euroopa kiireima kasvuga ettevõtete esikolmikus," lausus Villig ning tõi välja, et  Eestisse registreeritud Bolt Technology OÜ maksis 2019. aastal 8 miljonit ja 2020. aasta esimeses kvartalis ca 3 miljonit tööjõumakse. "Sellega kuulume Eesti suurimate tööjõumaksu maksjate hulka," lisas ta. Ettevõtes on kokku 1500 töötajat, kellest 515 töötab Eestis.

Martin Villig rääkis intervjuus Ärilehele, et riigilt küsitav 50 miljoni euro suurune laen, mille nad maksaks tagasi 1,5 kuni kahe aasta jooksul, kuluks ennekõike töötajate palkade maksmisele. Peale selle on neil ka investeerimisplaanid eriteenuse uutesse riikidesse viimiseks ja suvehooajaks tellitud tõukerataste maksed.

Esmaspäevasel pressikonverentsil  sõnas väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu, et valitsus Bolti teemat eraldiseisvana arutanud pole ning Bolt saab sarnaselt teistele iduettevõtetele võtta pangast laenu ja Kredex saab seda laenu tagada võrdsetel alustel teiste ettevõtetega. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee