Poliitika

Valitsuse plaan: avada riigipiir Soome ja Lätiga 

Marvel Riik, 13. aprill 2020 15:57
Praegusel hetkel on Eestil Lätiga tagatud vaba teenuste ja töötajate liikumine. Samasugust olukorda püütakse saavutada Soomega.Foto: Kollaaž (Aldo Luud, Teet Malsroos, Martin Ahven)
„On oluline, et naaberriikidega toimiks tõrgeteta piiriülene kaubandus,“ ütles Eesti siseturvalisuse eest vastutav siseminister Mart Helme. Ministri sõnul on valitsus tegemas ettevalmistusi selleks, et Eestil oleks Läti ja Soomega ühine liikumis- ja majandusruum, et koroonakriisist tingitud kahjusid minimeerida.

Siseminister Helme rääkis valitsuse välissuhete ja majanduse teemal eelmisel nädalal, kui siseministeeriumi pressikonverentsil võeti kokku sisejulgeoleku tegevused eriolukorras. Muu hulgas tõi Helme välja, et valitsus on tegemas ettevalmistusi, et riigil oleks ühine liikumis- ja majandusruum lähimate naaberriikide Läti ja Soomega. „See on meie majanduse ellujäämise seisukohast väga tähtis,“ ütles Helme 7. aprilli pressiüritusel.

Samal teemal

Õhtulehele antud lisaselgitustes tõi siseminister välja, et ka Leeduga plaanitakse leida ühine keel kaubaveo sujuvamaks toimimiseks. „On oluline, et naaberriikidega toimiks tõrgeteta piiriülene kaubandus,“ põhjendas Helme idee tagapõhja. „Leedus on praegu piiri peal järjekorrad pikemad kui näiteks Lätis või Eestis. Naaberriikidega peetakse arutelusid eelkõige välisministri eestvedamisel.“

Eesti jaoks asuvad kõige tähtsamad majandusturud Rootsis ja Saksamaal. Helme sõnul tahetakse ühel hetkel ka sinna jõuda. „Kogu Euroopa Liit on ühine majandusruum. Praeguses olukorras on aga Euroopa Liidu aluslepingutes kokkulepitu kohati osaliselt toimiv, sest kõik riigid on oma piirid kinni pannud. Meile on oluline, et suhted toimiksid ikka kõikide Euroopa Liidu riikidega. Kui suudame hakata naabritega piiriülest liikumist taas lihtsustama, siis ühel hetkel jõuame ka Saksamaani mööda maismaapiire,“ selgitas minister.

Soome suursaadik Timo Kantola kinnitas, et Soome otsib Eestiga võimalusi, kuidas piirid reisimiseks uuesti avada. Ta lisas, et välisministeeriumite tasemel on moodustatud ühine töögrupp, kus arutatakse koroonaviirusest tekkinud probleeme. Näiteks arutatakse seal, kuidas lahendada karantiinireegel, kui üle lahe toimub liikumine. „Hetkel on nakatunute arv suur ja tipp-punkt on veel ees,“ rääkis Kantola Õhtulehele.

Suursaadik andis mõista, et kiireid arenguid riikidevahelises liikumises pole oodata. „Praegu on kõige tähtsam siiski see, et inimesed liiguksid nii vähe kui võimalik.“ Samas avaldas Kantola lootust, et piirid võiksid olla avatud enne suve, märkides: „See aga oleneb jällegi viiruse elujõust.“

Läti välisministeeriumist vastati Õhtulehele, et nendeni pole mingid pöördumised jõudnud.

Praegusel hetkel on Eestil Lätiga tagatud vaba teenuste ja töötajate liikumine. Samasugust olukorda püütakse saavutada Soomega.

Samal teemal

13.03.2020
VIDEO | Kui hull seis on? Asjatundjad vaagisid Eesti majanduse olevikku ja lähitulevikku
13.03.2020
VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: oleme koroonatestimises maailmas esirinnas
10.03.2020
KOROONAVIIRUS MAAILMAS: üle 1,6 miljoni diagnoositud nakatunu. Covid-19 on võtnud rohkem kui 100 000 inimese elu