Tormid haiguspuhangu möödumist ei oota.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 13. aprill 2020 20:53
USA lõunaosariike tabasid tornaadod ja üleujutused, mille tagajärjel hukkus seni teadaolevalt vähemalt tosin inimest. Enim said kannatada Louisiana, Texase ja Mississippi osariigid, kirjutab BBC. 

Pühapäeval teatas Mississippi hädaolukordade lahendamise amet surmajuhtumite kohta kolmes maakonnas. Riikliku ilmateenistuse teatel esinesid lõunaosariikides äikese- ja rahetormid, mis võivad jätkuda ka esmaspäeval. Teadaolevalt on tormide tõttu kannatada saanud sajad hooned. Mississippi osariigis hukkus vähemalt seitse, Georgias vähemalt viis inimest.

Tormidega toimetulekut raskendavad koroonaviiruse leviku vastu kehtestatud keelud ja piirangud. Eelmisel nädalal avaldas Ameerika meteoroloogiaühing juhised peavarju leidmiseks koroonakriisi ajal. Neist võis välja lugeda seda, et viirus ei tohiks takistada tornaado eest varjupaiga leidmist. Ühing soovitas inimestel varjupaigaplaanid eelnevalt naabrite, sõprade või perega kooskõlastada.

Näiteks Alabama kuberner Kay Ivey kuulutas pühapäeval välja eriolukorra. See peatas ajutiselt mitmed Sars-CoV-2 vastu kehtestatud karantiinimeetmed, mis takistanuks inimestel tormi ajal avalikesse varjupaikadesse koguneda. Siiski on paljude kogukondade avalikud varjualused karantiinimeetmete tõttu suletud. Ameeriklasi kutsuti üles järgima sotsiaalseid distantseerimisjuhiseid, kui nad peavad otsima tormi eest turvalist varjupaika avalikest kohtadest, nt koolimajadest või võimlatest.

Tormituuled jätkavad möllamist ka esmaspäeval, mil nad liiguvad USA kirdeosariikide poole. Virginias, Põhja- ja Lõuna-Carolinas, Georgias ning Floridas kehtib tornaadohoiatus.