Martin ja Mart HelmeFoto: Teet Malsroos
Toimetas Eigo Kaljurand 12. aprill 2020 18:54
EKRE poliitikud Mart ja Martin Helme kinnitasid tänases raadiosaates "Räägime asjast", et eriolukord ei päädi 30. aprillil ja inimesed peavad arvestama, et mai pole veel normaalne kuu.

Martin Helme sõnul on näha seniste otsuste positiivset mõju. "Meetmed on ennast õigustanud. Eestis ei tulnud plahvatuslikku haigestunute kasvu. Vaadates teisi riike, siis seal toimus plahvatuslik kasv, kus numbrid kahekordistusid iga päevaga," toonitas Martin Helme, kes tõi vastupidise näitena Rootsi, kus tema sõnul levib haigus kontrollimatult.

"Eesti tervishoiusüsteem, jättes kõrvale Saaremaa, pole jäänud laviini alla ja tuleb toime," jätkas ta. "Kõige olulisem sõnum on, et me ei tohi lasta end praegu lõdvaks. Ei tohi võtta hoiakut, et nüüd on tehtud ja korras. Annan selge signaali, et me ei lõpeta 30. aprilliga eriseisukorda ära. Me ei tohi seda veel teha. Me peame meetmeid hoidma." 

Martin Helme sõnul hinnatakse eriolukorra pikenemist hospitaliseeritute ja uute nakatunute numbrite põhjal. "Need peavad mitte lihtsalt olema stabiilsed, mitte lihtsalt langustrendis, vaid peavad olema sellised, et me näeme selgelt nulli poole jõudmist."

"Siis saame öelda, et asi on kontrolli all ja ka siis ei saa eriolukorda enne ära lõpetada, kui meil on sinna asemele panna uued meetmed, mis võimaldavad meil teha piirikontrollis tervisekontrolle ja kollektiivides täiskontrolle. Siis suudame koldeid kohe tuvastada ja hallata," jätkas ta. 

"See oleks suur kergendus, kui saaksime eriolukorra lõpetada," kinnitas Eesti siseminister Mart Helme. "Kui teeme seda ennatlikult, siis riskime sellega, et meil tuleb uus ja võib-olla veel karmim laine. Siis oleme terve suve karantiinis ja sügise veel takkapihta."

"Panen kõigile südamele, et veel tuleb kannatada ja mõni nädal läheb kindlasti otsa. Maikuu ei ole veel normaalne kuu, sellega peavad inimesed arvestama," selgitas Martin Helme.