Ivan Konevi kuju mahavõtmine.Foto: Reuters/Scanpix
Maailm
11. aprill 2020 12:28

Venemaa algatas Tšehhis nõukogude väepealiku ausamba mahavõtmise suhtes kriminaalmenetluse (5)

Tšehhis võeti maha nõukogude väepealiku Ivan Konevi ausammas, kuigi Moskva oli otsuse vastu protesteerinud. Venemaa algatas selle suhtes kriminaalmenetluse.

Tšehhis on paljud inimesed seisukohal, et Konevi monument sümboliseerib kommunistlikku maailmasüsteemi, mis järgnes teisele maailmasõjale.

Moskva peab marssal Konevit aga sõjakangelaseks, kes Praha vabastas. Kuju eemaldamist peetakse nende poolt diplomaatiliseks solvanguks ning tõsiseks katseks ajalugu ümber kirjutada.

Konev juhtis 1956. aastal Ungari ülestõusu mahasurumist ja oli 1961. aastal väegrupi juht Ida-Saksamaal: tema sõdurid ehitasid Berliini müüri. Konevi ausamba võtsid 3. aprilli Praha võimud maha põhjendusega, et tahavad kuju paigutada muuseumi. 

Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu palus aga, et kuju tagasi Moskvasse saadetaks. Venemaa olevat valmis tasuma transpordikulude eest. "Ootame teilt infot üleandmise asukoha ja aja kohta," teatas Šoigu neljapäeval.

Tšehhi välisministri Lubomir Metnari sõnul on see, kas kuju antakse tagasi, Praha linnavalitsuse otsustada. Venemaa uurimiskomisjon, mis tegeleb tõsiste kuritegudega, teatas, et nad algatasid teo suhtes, mida peetakse Venemaa sõjaväelaste avalikuks rüvetamiseks, kriminaalmenetluse.

"Kui Venemaa võimuorganid jätkavad vastanduvate teadaannete ja tegudega samas vaimus, on see märk sellest, et neil pole enam tahtmist luua mõlemale riigile kasulikke suhteid," vastas Tšehhi välisministeerium.

Konevi kuju oli Prahas tekitanud aastaid vastuolusid. Seda on korduvalt rüüstatud ning kohalike võimude katsed seda varjata on tekitanud pahameelt venemeelsetes elanikes.