Eesti uudised

VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: politsei annab soovitusi pika nädalavahetuse üle elamiseks 

Johanna-Kadri Kuusk, 10. aprill 2020 12:17
Igapäevasel eriolukorra pressikonverentsil tuleb reedel juttu hetkeolukorrast ja testimisest, PPA ning Päästeameti tegevustest ja soovitustest tulevaks pikaks nädalavahetuseks.

Plaani järgi on kohal Terviseameti kriisistaabi juht Ragnar Vaiknemets, Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu, Politsei- ja Piirivalveameti ennetusspetsialist Teili Piiskoppel.

Terviseamet: ka pühadel ei tohi rihma lõdavks lasta

Vaiknemets rõhutas, et ka pühade ajal ei püksirihma lõdvaks lasta ja tuleb meeles pidaa, et sage kätepesu, distantsi hoidmine ja kodus püsimine on reeglid, millest peavad kõik kinni pidama.

Vaiknemets tänas kõiki terviseameti partnereid ja ka Eesti rahvast. „Koos saame sellest üle,“ ütles ta lõpetuseks. 

Päästeamet: meie töö ei katke

Tammearu kinnitas, et päästeamet teeb ka pühade ajal tööd. Kõige suuremad murekohad on praegusel ajal koroonaviiruse piirangutest kinni pidamine ja kulupõlengud. „Meil on koos PPAga koos korraldatud COVID-patrullid. Inimesed peavad üldiselt 2+2 reeglitest kinni. Probleeme on olnud looduses ja matkaradadel liikujatega. Suurt muret teevad kulu- ja metsamaastiku põlengud. Ma rõhutan, et kulu põletamine on keelatud ja lõkke tegemisel peab kinni pidama tuleohutusreeglitest. Ka täna on ilus päev ja tahaks lõket teha, aga tuul on selleks liiga tugev,“ seletas Tammearu ja palus inimestel tulega ettevaatlik olla.

Pühade ajal on Tammearu sõnul loomulik, et kõigil on igatsus oma lähedasi näha. „Me ei saa kogunemisi kahjuks endale lubada. Palume ka pühade ajal piirangutest kinni pidada,“ sõnas ta ja kinnitas sarnaselt Vaiknemetsale, et vaid nii on võimalik kriisist kiiremini välja tulla.

„Saaremaal on meie tegevussuund valla ja haigla toetamine. Seal on tekkinud küsimusi, miks pole välihaigla täiskoormusel tööl. Peab meelde tuletama, et tegemist on siiski reserviga olukorraks, kui asjad lähevad hullemaks. See ongi selle normaalne tegevusloogika,“ seletas Tammearu olukorda Saaremaal.

Politsei: lihavõtted on vaikne aeg, lükake suuremad kogunemised edasi

Piiskoppel sõnas, et politsei on pma partneritega valmis selleks, et tuleval nädalavahetusel liigub tavalisest rohkem inimesi ringi. „Lihavõttepühad ja sellele eelnev aeg on vaikne aeg. Seega palun lükake edasi plaanid pidada tagahoovis grillpidusid, mida suurem on seltskond, seda suurem on tõenäosus, et viirus levib edasi,“ sõnas ta.

„Kutsun vanemaid üles veetma pühasid oma lastega, et nad ei koguneks kampadesse. Kuigi noored põevad viirust kergemini, siis väljas liikudes võivad nad tuua selle koju oma vanemate juurde,“ hoiatas ta. Ta teatas, et enamus noori käituvad mõistlikult ja peavad piirangutest kinni, aga kahjuks on ka neid, kes seda ei tee. Neile on ka kirjalikult ettekirjutusi tehtud. 

„Igaüks saab olla praegu kangelane, püsides kodus. Nii on võimalus, et suvi saab olla palju vabam, kui ta praeguses olukorras võib tunduda,“ ütles ta lõpetuseks.