Maskides leedukad Vilniuse vanalinnas.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 9. aprill 2020 14:01
Leedu valitsus otsustas kolmapäeval pikendada kehtivat karantiini veel kahe nädala võrra. Mõnda piirangut karmistati, teisi leevendati. Alates reedest on näomaskide kandmine avalikes kohtades kohustuslik, kirjutab LRT.

Leedu tervishoiuminister Aurelijus Veryga sõnul pikendati 16. märtsil kehtestatud karantiini vähemalt 27. aprilli südaööni. Üheks olulisemaks muudatuseks on näomaskide kandmise kohustus avalikes paikades. Uute reeglite kohaselt peavad kõik inimesed „nina ja suu katmiseks kandma kaitsevahendeid“. Vastasel juhul võib neid oodata trahv.

Peaminister Saulius Skvernelis palus siiski reeglit mõistusepäraselt võtta. „Üksinda metsas jalutades pole kaitsemask vajalik. Ent kui teine inimene on läheduses ning esineb kontaktivõimalus, tuleb sellist kaitset kindlasti kanda,“ sõnas Leedu peaminister, kelle sõnul pole valitsuse eesmärk inimesi karistada. Ta pani ka korrakaitsjatele südamele, et nood maskita inimeste trahvimisega ei kiirustaks, vaid jääksid viisakaks ja põhimõttekindlaks. 

„Kui inimesi hoiatatakse ning nad keelduvad maski kandmast, on politseil õigus määrata vastavaid sanktsioone,“ kinnitas Skvernelis. Karantiininõuete mittetäitmise trahvid üksikisikule ulatuvad nüüdsest 500 eurost 1000 euroni. Ettevõtetele ja juriidilistele isikutele võivad trahvisummad ulatuda kuni 6000 euroni. Leedu politsei teatas kolmapäeval, et eelmisest reedest saati on rahaliselt karistatud 350 inimest, kellest paljud pidid tasuma 250 eurot. 

Karmimad piirangud kehtestati ka riiki sisenevate kaubaautode juhtide suhtes, kelle peal rakendatakse nüüdsest rangemat kontrolli. Kui neil avastatakse piiripunktis palavik või muud koroonaviiruse sümptomid, võimaldavad uued muudatused neid piiril peatada. 

Mõnda piirangut aga leevendati. Näiteks otsustas valitus lubada taimede, seemnete ja väetiste müügi väliturgudel. Ehkki säilib rahvusvaheline reisikeeld, lubab Leedu nüüd riiki kodanike välismaalastest lähisugulased. Siiani tohtisid riiki siseneda vaid alalised elanikud, diplomaadid või rahvusvahelised transporditöötajad. Peaminister Skvernelise hinnangul võib valitsus pärast ülestõusmispühi karantiinipiiranguid veel leevendada, kui uute nakatumiste arv järsult ei tõuse. Näiteks võidaks lubada mõne väikeettevõtte taasavamine, kui nad suudavad tagada vajalikke ohutusnõudeid.

Leedus on praeguse seisuga COVID-19 diagnoositud 955 inimesel. Surmajuhtumeid on 15.