Eesti uudised

VIDEO | ERIOLUKORRA UUDISED: võimalik, et piiranguid hakatakse leevendama maakondade kaupa (2)

Johanna-Kadri Kuusk, 9. aprill 2020 11:58
Jüri RatasFoto: Youtube/Valitsuse uudised
Igapäevasel valitsuse pressikonverentsil osalesid neljapäeval peaminister Jüri Ratase kõrval väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kaimar Karu, rahvastikuminister Riina Solman ning välisminister Urmas Reinsalu.
 

Jüri Ratas: ka sellel nädalavahetusel kehtib 2+2

Samal teemal

„Jätkuvalt on suur murekoht Saaremaa. Ma tänan kõiki Saaremaa inimesi, kes teevad ohtlikku ja rasket tööd. See kurb uudis, et seal on esimene hooldustööd teinud inimene oma elu jätnud. Väga suur kaastunne tema lähedastele. Me teeme kõik, et saada haiguspuhang Saaremaal kontrolli alla,“ sõnas peaminister Jüri Ratas.

Peaministri sõnul on plaan hakata koos teadlastega töötama selle nimel, et välja selgitada kvaliteetne test, mis on usaldusväärne ja mida inimesed saavad kasutada. Seda selleks, et suurendada masstestimist.

Tööle on läinud ka inimeste liikumise mobiilne jälgimine. „Inimesed on jäänud paiksemaks. On oluline et püsiksime kodus ja teeks kõik, et hoiduda lähikontaktist, desinfitseerida käsi ja hoida head hügieeni,“ sõnas Ratas.

Kaitseliit paluti kuni 15. aprillini appi piiri valvama, sinna saadetakse 105 inimest.

Peaministri sõnul hoiavad nad praegu haiguse levikul silma peal. Samuti peab jälgima, mis toimub Euroopa Liidus ja meie naaberriikides. Sellest sõltuvalt hakatakse arutama, kas eriolukord saab läbi 1. mail. Ratase sõnul on võimalik, et piiranguid hakatakse leevendama järk-järgult maakondade kaupa.

Ratasel oli palve ka perekondadele seoses pühadega. „Me ei ole selles faasis et nautida seda päeva sõprade ja suguvõsa seltsis. Kehtivad ikka samad eriolukorra reeglid ja 2+2 reegel. Et me liiguks võimalusel poes üksi. Ja kui te näete oma naabruskonnas liikumas vanemaid inimesi, siis paluge neil mitte poodi minna ja palun viige neile ise toidukotte ukse taha,“ meenutas peaminister. 

Riina Solman: tühi kirik on suur rõõm

Solman tõdes, et praegu ei ole me tavaolukorras ja igasugused kogunemised on keelatud. „Jumalateenistustest saab osa TV vahendusel,“ sõnas Solman ja märkis, et ERR teeb mitu päeva otseülekandeid. „Teame, et nende jumalateenistuste juurde käivad traditsioonid, milles kogunevad sajad inimesed. Sellist asja ei saa me praegu lubada. Loodan, et kõik püsivad kodudes ja leiavad viisi pühi teistmoodi tähistada,“ sõnas ta. Ta tsiteeris Urmas Viilmat ja ütles, et praeguses olukorras peaks tühi kirik vaid rõõmu tegema.

Solman teatas ka kelmidest. „Kui inimestele pakutakse juhutööga head teenistust või hea hinnaga isikukaitsevahendeid, siis tuleb kasutada oma talupojamõistust. Kui miski on liiga hea, et olla tõsi, siis ei olegi see ilmselt tõsi,“ hoiatas ta. 

Riina Solman Foto: Youtube/Valitsuse uudised

Kaimar Karu: eraldame raha efektiivselt

Minister Karu teatas, et kasvanud on netipettuste arv. 

Seoses KredExiga teatas Karu, et sealsete laenude intressid on tavaolukorras sobivad, kuid praeguses olukorras liiga kõrged. Selle lubas ta üle vaadata. „Eesmärk ei ole lihtsalt raha eraldada, vaid teha seda efektiivselt. Vaatame ka neid ettevõtteid, kes võivad rohkem abi vajada. Oleme kaalunud ka KredExi kaudu riigi osaluse tekitamist,“ seletas ta.

Kaimar Karu Foto: Youtube/Valitsuse uudised

Urmas Reinsalu: ärge laske end headest numbritest petta!

Välisminister ei olnud oma sõnumis pühademeeleolus. „Me ei tohi lasta end petta registreeritud viirusekandjate madalast numbrist. See ei ole tekkinud niisama, vaid sellest, et oleme olnud tublid ja pidanud kinni piirangutest. Need, kes on viiruse saanud, on ilmselt ka osaliselt peidetud, aga meie pingutused on kandnud vilja,“ sõnas ta.

„Mis puudutab reisilaevaliiklust Soome ja Eesti vahel, siis Eestisse on võimalik tulla, aga Soome üleskutsel on parvlaevad peatanud 11. aprillist Eesti-Soome suunal piletimüügi,“ seletas minister. Tema sõnul on Soome teada andnud, et nad hakkavad koordineerima ka lennufirmat Finnair, et kontrollida õhu kaudu toimuvat rännet. „Oleme moodustanud kaks töörühma: Eesti-Soome ja Eesti-Läti. Teeme koostööd seoses rändega ja samuti arutame seda, kuidas sellest olukorrast koos välja tulla,“ teatas Reinsalu.

Välisministri sõnul on Poola oma piiranguid karmistanud. Vene föderatsioon on Reinsalu sõnul võtnud seisukoha, et nemad oma kodanikke riigist välja ei lasegi. „Äsja oli juhtum, kus Venemaal oli naine, kelle alaline elupaik ja pisike tütar on hoopis Eestis. Teda ei lastudki koju ja see oli väga humanitaarne lugu, kus ema ei saanud oma pisikese tütre juurde. Võtsin siis nende välisametnikega ühendust ja õnneks sai see olukord lahendatud,“ sõnas ta. 

Urmas Reinsalu Foto: Youtube/Valitsuse uudised

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee