Maailm

Itaalia peaminister: Euroopa Liit võib koroonakriisi taustal läbi kukkuda (1)

Toimetas Aare Kartau, 9. aprill 2020 11:00
Itaalia peaminister Giuseppe Conte.Foto: Zuma Press/Scanpix
Itaalia peaminister Giuseppe Conte ütles BBC-le antud intervjuus, et Euroopa Liit kui projekt võib korooonaviirusest tingitud kriisi taustal ebaõnnestuda. 

Conte sõnul peab Euroopa Liit tegutsema adekvaatselt ja kooskõlastatult, et aidata neid riike, keda viirus kõige karmimalt tabas. Itaalia peaministri hinnangul peab EL vastama väljakutsele, mida ta nimetab „suurimaks proovikiviks pärast II maailmasõda“. „Euroopa liidreid ootab ees kohtumine ajalooga, mida nad ei saa mööda lasta,“ sõnas Conte.

„Kui me ei kasuta võimalust Euroopa projektile uue elu sisse puhumiseks, on läbikukkumise oht reaalne,“ hoiatas Conte, kelle sõnul tuleb teadlaste abiga valida sektorid, mis saavad oma tegevuse taaskäivitada. Seejärel võib mõnda piirangut hakata juba käesoleva kuu lõpus leevendama.

Giuseppe Conte ja tema valitsus on pälvinud kodumaal palju kiidusõnu kriisiga toimetuleku eest. Hiljutise küsitluse järgi on tema toetus rahva seas tõusnud 46%-lt lausa 71%-le. Siiski väidavad kriitikud, et esimestel päevadel kehtestatud piirangud olid aeglased ja killustatud – see olevat ka üheks põhjuseks, miks Itaalia COVID-19 surmajuhtumite arvestuses kindlat esikohta hoiab. Viimaste andmete kohaselt on uute nakatunute arv siiski vähenemas.

Esialgu seisis Conte vastu Lombardia poliitikute survele, kes soovisid rangemaid meetmeid kehtestada – seda piirkonda tabas viirusepuhang kõige karmimalt. Kui Hiina Punane Rist märti keskel Milanosse saabus, taunisid nad Itaalia võrdlemisi kergekäelist karantiini. Peaminister ise kaitses oma eelnevaid seisukohti. „Tagasi minnes teeksin sama. Meil on Hiinast täiesti erinev süsteem. Põhiseaduslike vabaduste range piiramine oli meie jaoks kriitiline otsus, mida pidime hoolikalt kaaluma,“ selgitas Conte. Tema arvates oleksid itaallased teda hulluks pidanud, kui valitsus oleks viiruse esimeste ilmingute puhul kohe ranged piirangud kehtestanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee