Maailm

Bernie Sanders loobus USA presidendiks kandideerimisest (2)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. aprill 2020 18:33
Foto: CNN/Zuma Press/Scanpix
Vermonti osariigi senaator Bernie Sanders (pildil) loobus demokraatliku partei esindajana USA presidendiks kandideerimisest.

See tähendab, et sügisel toimuvatel valimistel läheb Donald Trumpi vastu endine asepresident Joe Biden. Sandersil ei õnnestunud vaatamata väga kirglikule nooremaealisele valijaskonnale võita enda poolele mustanahalist valijat, kes on demokraatide jaoks võtmetähtsusega. Lisaks oli sotsiaaldemokraadist kandidaat oma progressiivsete vaadete ja valimislubadustega paljude silmis riskantne valik. Ehkki paljude jaoks polnud Sanders ehk otseselt ebasümpaatne, eelistasid nad märtsis toimunud eelvalimistel kindlamat ja partei klassikalist liini ajavat Bideni, lootes, et temal on Trumpi vastu paremad võimalused ning et tema ei lõhesta partei valijaskonda nii, nagu seda teeks radikaalsem Sanders.

Sandersi kandidatuuri algus polnud sugugi trööstitu. Tal õnnestus eraisikutelt koguda 46,5 miljonit dollarit. Esimestel eelvalimistel Iowa ja New Hampshire'i osariikides võitis ta suurelt, ent sealt edasi läks asi tema jaoks allamäge. Lõunaosariikides, kus demokraatide valijaskonna moodustavad peaasjalikult mustanahalised inimesed, kes raudkindlalt Bideni selja taga seisavad, kukkus Sanders kolinal läbi. Bideni toetus selles valijagrupis tuleneb suuresti tema seotusest Ameerika esimese mustanahalise presidendi Barack Obamaga, kelle ajal ta asepresident oli. Sandersi toetajaskonna tüpaaž on valgenahalised tudengid ja noored inimesed. 

Samal teemal

18.02.2020
USA EELVALIMISED: Biden purustas Sandersi kolmes osariigis
11.02.2020
JOE VS BERNIE: kumb suutis olulise osariigi ära võluda? Biden kriitikule: sa ajad p*ska!