Maailm

POSITIIVNE ARENG: koroonaviirus viis rivaalitsevate jõukude leppimise ja koostööni (1)

Toimetas Aare Kartau, 8. aprill 2020 14:27
Jõuguliikmed talitavad pastor Steele-Smithi nõuannete järgi, toimetades vaestele elanikele toitu.Foto: Video kuvatõmmis
Lõuna-Aafrika Vabariigis Kaplinnas on jõukudevahelised arveteklaarimised aastaid probleeme tekitanud. Koroonaviiruse levik ja üleriiklik karantiin viisid rivaalitsevate gängide ootamatu leppimiseni.

LAV on sarnaselt paljudele teistele riikidele karantiiniolukorras. Koroonaviiruse leviku vastu võitlemiseks määratud piirangud põhjustavad aga vaeste kogukondade paljudele liikmetele seninägematuid lisaprobleeme. 

„Päeval mil karantiin kehtima hakkas, sain kahe erineva jõugu juhtidelt telefonikõne, kus nad mõlemad ütlesid, et pole varem mult midagi palunud, ent nad on nüüd nälgimas,“ sõnas kohalik pastor Andie Steele-Smith BBC-le. Ta mõtles, et kui isegi need toiduahela tipus asuvad kutid nälgivad, peavad ülejäänud kogukonnaliikmed olema väga tõsises seisus.

Pastori abiga hakkasid rivaalitsevad jõugud ühiselt kogukondade heaks tegutsema ning koos toitu laiali vedama. „See, mis toimus oli täielik ime. Nad on kohalike rivaalitsevate jõukude juhid ning teevad nüüd koostööd, et kogukondade eest hoolitseda ja vaeseid toita,“ sõnas Steele-Smith. Kui pastor jõuguliikmetelt küsis, kas nad oleks sellist koostööd osanud varem ette kujutada, sai ta kõigilt eitava vastuse. „Ma olen nende üle uhke. Kui ma täna sureksin ja taevasse satuksin, teeksin ma seda väga õnneliku mehena,“ kinnitas Steele-Smith.

Kohalikud võimud pole aga nii optimistlikul seisukohal kui pastor. Kaplinna julgeolekukomitee juht JP Smith oli abivalmite kriminaalide suhtes skeptiline. „Ma ei muutu äkitselt andestavaks, kui eelnevalt kogukonda hirmuvalitsuse all hoidnud, teisi inimesi tulistanud ja väljapressimisega tegelenud isik ootamatult midagi head teeb,“ sõnas ametnik ning lisas, et heateod ei pühi minema aastatepikkuseid seaduserikkumisi.

Raskustes inimeste jaoks on aga igasugune abi teretulnud. Puudustkannatav Kaplinna elanik Rashaadt Williams kinnitas, et mingit bantiitlust hetkel ei eksisteeri: „Praegustel aegadel seisame me kõik koos.“ Jõukude juhtfiguurid ei osanud öelda, kui kaua rahu kestab, ent raskel ajal üritatakse üksteisele toeks olla – isegi kui pärast kriisiperioodi rivaliteet taastub.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee