Maailm

Maailma suurim kondoomitootja hoiatab, et saabuda võib preservatiivide defitsiit 

Toimetas Aare Kartau, 8. aprill 2020 12:25
Kondoomid.Foto: Pixabay
Maailma suurim kondoomitootja Karex teatas, et koroonakriisiga seoses võib peagi preservatiivide defitsiit tekkida. Viiendiku kõigist maailma kondoomidest valmistav Malaisia ettevõte pidi karantiini tõttu rasestumisvastaste vahendite tootmist piirama, kirjutab Reuters.

Märtsi keskpaigas Malaisia valitsuse poolt kehtestatud piirangute tõttu ei saanud aastas ligi viis miljardit kondoomi valmistav Karex oma kolmes ettevõttele kuuluvas tehases toota ühtegi kaitsevahendit. Kuu lõpus otsustas riik anda ettevõttele loa tegevus 50% ulatuses taastada – kriitilistele tööstusharudele mõeldud erandi alusel. Siiski pole Karexi tegevjuht Goh Miah Kiat olukorraga rahul. Tema sõnul võttis tehaste taaskäivitamine aega ning ettevõte näeb vaeva, et poole võimsusega töötades nõudlusega sammu pidada.

Samal teemal

„Me võime näha kondoomide ülemaailmset puudujääki, mis on hirmutav,“ sõnas Goh, kelle sõnul võib näiteks Aafrika humanitaarprogramme tabada mitmekuuline kondoomide defitsiit. Kondoomide suure nõudluse taga on kindlasti ka karantiiniolukord, sest inimesed veedavad rohkem aega kodudes. „Hea on tõdeda, et kondoomide järele on endiselt suur nõudlus, sest see on jätkuvalt hädavajalik kaup,“ sõnas Karexi juht, kelle hinnangul ei plaani ilmselt paljud inimesed praegusel ebakindlal ajal lapsi saada. 

Aasia uudisteportaali CNA teatel on ka ÜRO häirekella löönud, sest selle seksuaal- ja reproduktiivtervise osakond hoiatas, et neile laekub praegusel hetkel vaid 50-60% tavapärastest kondoomitarnest. „Kondoomide ja teiste rasestumisvastaste vahendite puudus võib viia tahtmatu rasestumise tõusuni, millel võivad olla laastavad tervise- ja sotsiaalsed tagajärjed noorukieas tüdrukutele, naistele, nende partneritele ja peredele,“ sõnas osakonna pressiesindaja. Samuti tõdes ÜRO, et suureneda võib ohtlike abortide arv ja sugulisel teel levivate haiguste risk.

Teised tähtsamad kondoome tootvad riigid on Hiina, India ja Tai, kus on samuti suuri piiranguid kehtestatud. Tuntud Briti kaubamärk Durex hangib samuti kondoome Karexilt. CNA teatel võib Hiina peagi kondoomiäri elavdamiseks appi tõtata, sest väidetavalt on seal riigis viirusepuhang kontrolli alla saadud. Suuremad ettevõtted on võimude loal juba asunud kriisieelsel tasemel tootmist korraldama.

Malaisia on suurima nakatanute arvuga (ligi 4000) riik Kagu-Aasias. Siiski on seal võrreldes naaberriikidega vähem surmajuhtumeid – 63. Praeguste andmete kohaselt jääb riigi tööstustegevust halvav karantiin kestma vähemalt 14. aprillini. 

Samal teemal

08.03.2020
Kriisiga hinnad lakke: apteegid müüvad ihaldatud näomaske mitmekordse hinnaga
29.02.2020
Oh häda! Kärped tabasid maailma suurimat kondoomitootjat