Eesti uudised

VIDEO | Sisejulgeolek eriolukorras: kodanikud kuulavad sõna, rahatrahve on saanud üksikud  (1)

Ohtuleht.ee, 7. aprill 2020 14:28
Siseminister Mart Helme ja PPA peadirektor Elmar Vaher.Foto: Robin Roots
Siseministeeriumi pressikonverentsil andsid ülevaate sisejulgeoleku asutuste tegevustest eriolukorras siseminister Mart Helme, Häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela, Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu ning Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaher.

Politsei- ja piirivalve peadirektor Elmar Vaher tõi välja, et politseil on kriisis viis olulist ülesannet.

  • Hoida piirid kinni. See tagab, et siseriiklikel piirangutel on mõte. Samas tehakse kõik selleks, et kaubavedu saaks toimuda. Vaheri sõnul on piiriületus langenud üle kümne korra.
  • Hoida saared lukus. Politseile uus ülesanne, mida pole varasemalt proovitud. Vaher tõi välja, et saarte vahel liigub praegu umbes 500 inimest. Saartele saavad liikuda need, kelle kodu asub seal ja meditsiiniline personal. Vaher lisas, et sõnumid ja korraldused on inimestele kohale jõudnud – kellel pole saartele asja, ei trügi ka laevale.
  • 2+2 reeglist kinnipidamise kontrollimine. Kontrollimaks inimeste liikumispiirangust kinnipidamist, on suurendatud Eestis patrullide arvu. Praegu peaks Eesti teedel olema näha umbes 130 patrulli, mida on 40 võrra tavapärasest rohkem. Tänavatel liigub umbes 200 patrulli. Vaher märkis, et lõviosa kodanikest käitub mõistlikult, kuid üksikute puhul tuleb politseil otsustavalt käituda. Praeguse hetkeni on tehtud 69 korral ettekirjutusi, 3 juhul määratud sunniraha ja 25 inimese puhul on algatatud väärteomenetlus. Kodusesse karantiini on määratud 5600 inimest. Telefonitsi on inimesi kontrollitud 12 000 puhul, 360 käidud eraldi kontrollimas. Politsei juhi sõnul täidetakse üldjuhul korraldusi, kuid 22 inimesele on tehtud ettekirjutus ja kahele on määratud sunniraha: ühe puhul 500 eurot ja teise puhul 2000 eurot.
  • Hoida politseinike. Vaheri selgitustel on 500 inimest määratud reservi, kes vahetuvad kahe nädala kaupa, tehes seni tööd kodus. Politsei jaoks on kriitilise tähtsusega isikukaitsevahendid. Ühes päevas kulub ametil 8000 maski ja praeguste prognooside järgi jätkub varusid 12. aprillini. Politseis on kriminalistid saanud väljaõppe, et kontrollida, kas töötajad on koroonaviirusesse nakatunud. Seni on politseistruktuurides avastatud 8 nakatunut.

Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu sõnul on ametil kaks olulist tegevust kriisis: tagada päästetööde võimekus ja aidata kohalikke omavalitsusi nõuannetega. Lisaks on päästeamet panustanud ohtralt logistikasse ja juhib Kuressaare haiglas kriisistaapi. Nii saavad meedikud keskenduda haigete ravimisele.

Häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela ütles, et keskusele algas kriis 12. märtsil, kui kahekordistus kõnede arv 112-le. Saadi aru, et on vaja eraldi telefoniliini, mis tegeleks kontrollitud teabe jagamisega kriisi kohta. Selleks avati kriisitelefon 1247. Tulemaks paremini toime kõnedele vastamisega, on ära koolitatud 181 vabatahtlikku. Alates kriisi algusest on vastatud 8000 kõnele ja räägitud 1300 tundi. Alvela sõnul on eesti- ja venekeelsete inimeste küsimused-mured sarnased. Venekeelsete kõnede hulk moodustab kõikidest kõnedest ühe kolmandiku.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee