Kardinal George Pell.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 7. aprill 2020 13:53
Kardinal George Pell vabanes vanglast, kui Austraalia kõrgem kohus temale omistatud seksuaalse väärkohtlemise süüdistused ümber lükkas.

78aastane Pell on tähtsaim katoliku kiriku figuur, kes on alaealiste seksuaalses väärkohtlemises süüdistatuna vangis istunud. Kohus leidis 2018. aastal, et endine Vatikani varahoidja ahistas 1990ndatel aastatel Melbourne'is kahte alaealist poissi. Teisipäeval tühistas Austraalia kõrgem kohus kahe aasta taguse otsuse, mistõttu kardinali kuus aastat kestma pidanud vanglakaristus ennetähtaegselt lõppes, kirjutab BBC.

George Pelli juhtum raputas kogu katoliku kirikut, kus ta oli olnud paavsti üks tähtsamaid nõunikke. Seitse kohtunikku otsustasid ühehäälselt, et kardinal pole süüdi – põhjusena tõid nad välja asjaolu, et eelnevalt polnud vandekohus kõiki kohtuistungil esitatud tõendusmaterjale korralikult kaalunud. Alles eelmisel aastal oli madalama astme kohus Pelli süüdimõistmise rahuldanud.

„Olen pidevalt hoidnud oma süütust, kannatades tõsise ülekohtu all,“ ütles kardinal Pell pärast uue kohtuotsuse avalikustamist. Ta veetis vanglas üle 400 päeva ning tema vastu ei saa enam samade süüdistuste alusel uut uurimist korraldada.

Pell mõisteti algselt süüdi kahe 13aastase kooripoisi seksuaalses väärkohtlemises Melbourne'is asuva St Patricku katedraali eraruumides 90ndate keskpaigas. Tollal oli vaimulik Melbourne'i peapiiskop. Süüdimõistvate otsused hõlmasid üht suguakti ja nelja vääritu teo toimepanekut. Kohtuprotsessil kuulati ütlusi mehelt, kes oli väidetavalt ainus elav ohver. Kümned teised tunnistajad esitasid muid tõendeid. Nüüd nõustus kõrgem kohus kardinali advokaatidega, et vandekohus ei arvestanud eelnevalt peatunnistaja kõrval teiste tõenditega, mis olid andnud „põhjendatud võimaluse, et  õiguserikkumist ei toimunud“.

Kõrgema kohtu otsus on tekitanud palju vastakaid arvamusi. Austraalia peaminister Scott Morrison ütles, et kohus on oma otsuse teinud ning seda tuleb austada. Ta lisas siiski, et tema mõtted on alati ahistamise ohvritega ning sellised teemad teevad haiget.