USA president Donald Trump.Foto: SIPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 7. aprill 2020 10:14
USA president Donald Trump kuulutas ühe Venemaa natsionalistide rühmituse terroristideks. See on esimene kord, kui USA võimud on ametlikult paremäärmuslasi määratlenud, kirjutab BBC.

Arvatakse, et grupeering nimega Vene Imperialistlik Liikumine on pakkunud neonatsidest võitlejatele sõjalist väljaõpet ja sekkunud USA valimistesse. Samuti usutakse, et nad on seotud mitmete 2016. ja 2017. aastal toimunud pommirünnakutega Rootsis.

Märgistamist peetakse ebaharilikuks käiguks, sest president Trumpi on varem kritiseeritud selle eest, et ta pole valgete ülemvõimu nõudvate grupeeringute ohuga tõsiselt tegelenud. Terrorimääratlus annab USA valitsusasutustele võimaluse blokeerida ameeriklaste poolt sellistele rühmitustele materiaalse toe pakkumist või nendega finantssuhtlemist. Määratluse saamiseks peab organisatsioon pärinema välisriigist ning osalema tegevuses, mis ohustab USA kodanike või USA riiklikku julgeolekut. Seda liigitamist on kõige sagedamini kasutatud islamistlike äärmusrühmituste puhul.

Vene Imperialistlik Liikumine on ultranatsionalistlik paramilitaarne ühendus, mis paikneb Peterburis. Seal asub ka rühmituse treeninglaager, millel on väidetavalt sidemed läänes asuvate valge rassi ülemvõimu propageerivate ühendustega. Eksperdid on seisukohal, et rühmitust ei toetata riiklikult, ent Venemaa president Vladimir Putin on „nende tegevust talunud“. 

USA nimetas kolme eelnimetatud rühmituse juhti ka eraldiseisvateks terroristideks, kes seisavad silmitsi eraldi sanktsioonidega. „See on esimene kord ajaloos, kui Ameerika Ühendriigid on määratlenud paremäärmuslasi terroristideks – see näitab, kui tõsiselt praegune administratsioon valgete ülemvõimu propageerivasse ohtu suhtub,“ sõnas terrorismivastase võitluse riigisekretär Nathan Sales. Ta lisas, et nad võtavad vastu otsuseid, mida ükski eelmine administratsioon pole selle ohu tõrjumiseks teha suutnud.