Maailm

VIDEO | SUVA SEE KOROONA: Venemaa jätkab võidupüha paraadi proovidega (2)

Toimetas Juhan Mellik, 6. aprill 2020 16:15
Sõdurid võtmas osa tänavusest paraadiproovist.Foto: TASS/Scanpix
Venemaa kaitseministeerium jätkab proovidega 9. mai paraadi jaoks, kust võtab osa 15 000 sõjaväelast – seda hoolimata üleilmsest koroonaviiruse pandeemiast.

Guardian kirjutab, et plaanide järgi võõrustab president Vladimir Putin 75 aasta möödumisele Teise maailmasõja lõpust pühendatud üritusel ka oma Prantsusmaa kolleegi Emmanuel Macroni.

Vene riigipea jaoks oleks see märgiline sündmus, sest annaks võimaluse demonstreerida, et riik on pärast aastaid kestnud isolatsiooni ja sanktsioone taas maailma tegijate seas (lääneriikide juhid pole sündmust külastanud alates aastast 2014, mil Venemaa annekteeris Krimmi poolsaare).

Samal ajal püsivad ligi 12 miljonit moskvalast oma kodudes karantiinis ning suurejoonelised plaanid tekitavad hulgaliselt küsimärke. „Kui palju inimesi seal on, 15 000? Kurat, ja nad ütlevad, et rohkem kui 50 inimest ei tohiks korraga koguneda. Mitte ühtegi kuradi maski,“ lausub hääl paraadiproovist salaja tehtud video taustal.

Välisministeerium kirjutab aga Twitteris, et 9. mai on miljonitele Venemaa elanikele püha päev. „Kõik proovidel osalejad põlevad soovist võtta osa sellest ajaloolisest sündmusest ning treenivad end hingetuks,“ lausus kaitseministeeriumi kõneisik Igor Konašenkov.

Tema sõnul võetakse kasutusele ka vajalikud ettevaatusabinõud, näiteks kontrollitakse osalejate kehatemperatuuri.

Opositsioonijuht Alekseu Navalnõi nimetas toimuvat kaitseminister Sergei Šoigu genereeritud idiootsuseks. Tuhanded üheskoos marssivad sõdurid on tema sõnul kui potentsiaalne kasvulava koroonaviiruse levikuks.