Maailm

Leedu piimatootjad: impordi peatamine Eestist ja Lätist võib viia „Balti piimasõjani“ 

Toimetas Aare Kartau, 6. aprill 2020 15:06
Toorpiima import Eestist ja Lätist on Leedu piimatööstuse oluline osa.Foto: Pixabay
Leedu põllumajandusministeeriumi alluvuses olev veterinaaramet astub samme, mis võivad täielikult peatada kvaliteetse piima sisseveo Eestist ja Lätist. See võib kohalike tootjate hinnangul kukutada kogu Leedu piimasektori ning põhjustada Balti riikide vahel „piimasõja“. 

Leedu piimatootjate ühenduse Pieno Centras juhi Egidijus Simonise sõnul on riigi suuremad piimatootmisettevõtted saanud riiklikult toidu- ja veterinaarametilt teavet, et neid külastavad peagi inspektorid, kes võtavad imporditud piimast plaaniväliseid proove. Praegusel hetkel testivad ettevõtted kõiki piimatooteid ise. Järelevalveasutused on piimatootjate sõnul sihiks võtnud vaid imporditud tooraine testimise, ent kohaliku materjali katsetamist pole isegi arutatud.

Simonise hinnangul võib liigne testimine impordi ohtu seada. „See kukutaks kokku mitte ainult Leedu tootva piimatööstuse, vaid kogu piimasektori, kaasa arvatud piimafarmid,“ sõnas Simonis, kelle arvates tooks selline samm kaasa paljude ettevõtete sulgemise ja töökohtade kaotamise. Lisaks kehtestatakse erakorralise karantiini ajal lisakontrollid, mis teeb niigi pingelises olukorras ettevõtete tööd keerulisemaks.

Eestist ja Lätist imporditud piim moodustab kolmandiku kõigis Leedu ettevõtetes kasutatavast piimast. Leedu enda talud ei suuda ise kõiki nõudmisi rahuldada. Mõnes ettevõttes võib imporditud toorpiima osakaal kasvada lausa 70% peale. Ametlikult on kinnitatud, et Eestist ja Lätist pärineva piima kvaliteedinäitajad on kaks korda kõrgemad kui Leedu talude piimal – seetõttu on see lõunapoolseima Balti riigi jaoks strateegiliselt oluline.

Egidijus Simonise arvates ohustaks piima impordi keelamine ka Baltimaade vahelise „piimasõja“ tekkimist, kuna see põhjustaks ka Eestile ja Lätile tõsiseid tagajärgi. Nimelt puuduvad kahe eelnimetatud Balti riigi piimatootjatel piisavad võimalused kogu oma riigis toodetud piima töötlemiseks. Selle vastu aitab eksport Leetu. Pieno Centras soovitab kavandatud testid edasi lükata ning võimalusel pärast karantiiniolukorda nende juurde tagasi tulla. „Samuti nõuame tungivalt, et kontrollitaks mitte ainult imporditud, vaid ka näiteks vahendajatelt saadud piima, mille näitajad on varasemate testide puhul kõige kehvemad olnud,“ teatas Simonis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee