Poliitika

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutas valitsuse katset kriisis majandust päästa 

Johanna-Kadri Kuusk, 6. aprill 2020 13:20
Jürgen LigiFoto: Kuvatõmmis/Riigikogu ülekanne
Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon arutas täna avalikul istungil koroonaviiruse levikust põhjustatud kriisiga kaasnevat majanduslangust leevendava meetme paketi vastavust kujunenud olukorrale.

Komisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul teatas rahandusminister küll varakult ekspertidest koosneva kriisikomisjoni moodustamisest, kuid lisaeelarve koostamisel ei ole neid palju kasutatud. “On öeldud, et akuutse kriisi ajal peavad meetmed olema kiired ja suunatud täpselt akuutsetele probleemile nagu töökohtade, ettevõtete ja sissetulekute säilitamine,“ meenutas ta.

Samal teemal

„Olukorras, kus odava laenamise tõttu on raha näiliselt rohkem kui ühelgi teisel valitsusel, on eelnõudes rida äärmiselt kulukaid punkte, mida eksperdid ei soovita, mille kasutegur kriisi kontekstis on olematu ja mida ei ole peetud mõistlikuks ka tavaolukorras,“ ütles Ligi. „Erikomisjoni järelevalve kohustus on tähelepanu juhtida sellele, kus ollakse jagamas saaki ja millega tegelikult olukorda parandada”.

Valitsus on esitanud Riigikogule koroonaviiruse tõttu välja kuulutatud eriolukorra lahendamiseks 2020. aasta riigi lisaeelarve seaduse eelnõu (171 SE) ning otsuse eelnõu Stabiliseerimisreservi vahendite kasutusele võtmiseks (168 OE). Samuti on menetluses Riigi 2020. aasta lisaeelarve seadusega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu (169 SE).

Istungile on kutsutud Riigikontrolör Janar Holm, Rahandusministeeriumist Sven Kirsipuu, Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning Sotsiaalministeeriumi esindajad.

II pensionisammas ja selle peatatud maksed

Ligi uuris, kas on mingeid finantsilisi analüüse, mis näitavad, et II pensionisamba maksete peatamine on põhjendatud. Rahandusministeeriumi esindaja sõnul peab selle kohta uurima otse rahandusministrilt, kuna tema oli selle otsuse taga.

Samal teemal

05.03.2020
Andrus Karnau: valitsus on asunud teostama rahvuspuhtuse programmi
03.03.2020
Hea uudis olümpiakomiteest: alaliidud ja sportlased ei jää kriisi tõttu rahata
02.03.2020
Opositsioon: kas kriisiolukorra varjus täidab koalitsioon valimislubadusi?
02.03.2020
Palliklubid ja alaliidud saavad riigilt üle miljoni euro suuruse abisüsti