Foto: Reuters/Scanpix
Ohtuleht.ee 5. aprill 2020 22:37
Pühapäeva õhtul kell 20 kohaliku aja järgi kandsid kõik Briti tele- ja raadiojaamad ning sotsiaalmeediakanalid üle kuninganna Elizabeth II kõne.

"Ma tean, et kõnelen teile ajal, mis on suureks väljakutseks meile kõigile. Ajal, mis toob nii mõnelegi meist muret ja leina ning paljudele ainelisi ja rahalisi raskusi. On aeg, mis seab kõigi ette suuri väljakutseid,“ ütles kuninganna.

Ta on kindel, et inglased saavad kriisist üle, säilitades enesedistsipliini ja huumorimeele, ning toetades üksteist. Kuninganna tänas oma kõnes ka kõiki  tervishoiutöötajaid ning tsiteeris Teise maailmasõja aegset Vera Lynni populaarset laulu "Me kohtume taas" ("We'll meet again'").

Kõne võttis eetrisse saatmiseks üles kaitseriietuses kaameramees. Tehnilised töötajad ja toimetajad ei pääsenud aga kõrvalruumist kaugemale.

Koroonaviirusega nakatunud peaminister Boris Johnson oli kõne ajal endiselt isolatsioonis, kuid kuninganna järeltulija Walesi prints Charles on juba tervenenud.

See on alles viies kord, kui kuninganna on oma 67aastase valitsemisaja jooksul rahva poole pöördunud. Suurbritannias on koroonaviirusest tingitud haigusesse surnud ligi 5000 inimest, sel pühapäeval suri  621 inimest.